Przejdź do treści

Muzeum Historyczno – Etnograficzne znów otwarte

Kultura, 18 września 2020 16:42

Dziś (18 września) po dwuletniej przerwie wznowiło działalność Muzeum Historyczno – Etnograficzne przy ulicy Podgórskiej w Andrychowie. W tym roku obchodzi ono 20-lecie powstania.

Uroczystość miała kameralny charakter ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne związane z COVID-19, a odbywała się w drugą rocznicę śmierci założyciela i właściciela placówki czyli Edwarda Wincentego Szlagora. Opowiadali o nim córka Iwona Szlagor, która podjęła się trudu kontynuowania dzieła ojca i prowadzenia muzeum, oraz Kazimierz Jończy – znany artysta i przyjaciel nieżyjącego muzealnika. Drugim bohaterem imprezy był Roman Kurdziel, zmarły przed dziewięciu laty malarz, rzeźbiarz i grafik. Jego akwarele stanowią niestałą część ekspozycji w placówce przy ulicy Podgórskiej. O nim z kolei snuł wspomnienia syn – Mirosław Kurdziel. Iwona Szlagor oprowadziła gości po muzeum. Przygotowano też foldery. Na koniec była okazja do luźnych wspomnień z odleglejszej i bardziej współczesnej historii. Władze miasta reprezentował zastępca burmistrza Wojciech Polak, także dzielący się ciekawostkami z przeszłości.

Muzeum Historyczno – Etnograficzne rozciąga się na powierzchni 1000 m kw. W dawnym budynku mieszkalnym można obejrzeć eksponaty związane z życiem codziennym mieszkańców Podbeskidzia. Tutaj też znajduje się niestała wystawa malarska. W pozostałych zabudowaniach można obejrzeć dawny sprzęt rolniczy, a także wystawę poświęconą pamięci Żydów i ich martyrologii. Dawne urządzenia gospodarskie znajdują się również na podwórku. Ważną sekcją MH-E jest archiwum służące do celów analitycznych i naukowych. Właścicielka nie pobiera opłat za wstęp. Aby jednak móc zwiedzać placówkę trzeba się umówić poprzez pocztę elektroniczną. Jej adres to: ziemianstwo@poczta.onet.pl . Z dalszymi szczegółami można zapoznać się na stronie internetowej: www.muzeum.andrychow.pl .

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content