Przejdź do treści

Może kamera pomoże?

Informacje, 21 czerwca 2023 10:58

Mija rok od otwarcia nowego placu zabaw na Osiedlu Lenartowicza. Była radość… ale szybko pojawiły się kłopoty. Naprawa samego ogrodzenia kosztowała już ponad pięć tysięcy złotych. Rodzice i dziadkowie małych dzieci skarżą się też na nastolatki, które popołudniami zawłaszczają plac.

Po wizycie w naszej redakcji dwóch pań, które chodzą tam ze swoimi wnukami poprosiliśmy administratora placu o komentarz. Grzegorz Góra, dyrektor Zakładu Obsługi Mienia Komunalnego odparł: Tak, jest tam problem, ale nie mamy tutaj do czynienia z klasycznym wandalizmem, to raczej niedbałość, albo nonszalancja nastolatków, które zamiast wchodzić na ten teren przez bramki, przeskakują przez płot. I niszczą go.

Płot jest niski, około metrowy, więc nie jest wielką przeszkodą. Jednak jest skonstruowany z dość delikatnych, drucianych przęseł, które łatwo ulegają zagięciom i złamaniom. Dlatego ZOMK już od miesięcy bezustannie naprawia ogrodzenie – dyrektor przyznaje, że wydał na to już ponad 5 tys. zł.

Dziś, 21 czerwca byliśmy na miejscu, na ok. 40 przęseł sześciu brakuje. Dyrektor Grzegorz Góra przyznał, że są w ZGK, gdzie wspólnie z szefostwem ZOMK pracownicy obu instytucji zastanawiają się, jak wzmocnić ogrodzenie.

– Myślimy, że najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie ram z mocnych kątowników i w nie wsadzimy te druciane segmenty – mówi Grzegorz Góra.

Natomiast wspomniani przez nas rodzice i dziadkowie skarżą się na nastolatki: – Proszę sobie wyobrazić, że na jednej huśtawce, która jest przeznaczona dla kilkulatków huśtają się dwie 15-letnie dziewczyny – mówi jedna z pań, które nas odwiedziły.

– Ile ta huśtawka jeszcze wytrzyma? – pyta druga pani.

Przypominają też, że są tam tablice, które informują o zakazie jeżdżenia po placu na rowerach. Są bezskuteczne.

O tę kwestię zapytaliśmy Straż Miejską. Odpowiedział nam komendant Krzysztof Tokarz: – Tak, jest z tym problem, wiemy o tym – przyznaje. – Półtora tygodnia temu zamontowaliśmy specjalną kamerę, która skierowana jest przede wszystkim na ten plac. Ta kamera będzie rejestrować wszystkie nieregulaminowe zachowania i przypadki niszczenia sprzętów na placu i jego ogrodzenia – dodaje komendant. Nie trzeba dodawać, że sprawcy będą pociągani do odpowiedzialności.

Obecnie na całym osiedlowym obszarze rekreacyjnym są trzy kamery i obejmują swym zasięgiem 80 procent terenów parkowych i wypoczynkowych. Wcześniej była tylko jedna kamera, która dawała obraz z 30 proc. terenu.

W najbliższy piątek, 23 czerwca, gościem południowej audycji (godz. 12.20) będzie dyrektor ZOMK Grzegorz Góra i będziemy rozmawiać o przygotowaniu placów zabaw na okres rozpoczynających się wakacji. Będziemy też odbierać telefon od Słuchaczy: 33 875 23 13.

mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content