Przejdź do treści

MÓJ DOM – MOJA TWIERDZA

Informacje, 15 czerwca 2023 11:00

Włamanie do domu pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż strata kosztowności.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ, ŻEBY SPOKOJNIE ODPOCZYWAĆ.
1. Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj
kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
2. Pamiętaj, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz załączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
3. Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Tam będą czekały na twój powrót.
4. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem,
czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.


NIE DAJ SZANS WŁAMYWACZOM!
Pamiętaj!
Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania! Właściwie zabezpiecz swój dom!
Ponadto, media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Fotki z wakacji zamieszczaj dopiero po powrocie.

STWÓRZ SWOJĄ WŁASNĄ TWIERDZĘ!
Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania. Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu. Zainwestuj we własne bezpieczeństwo.

Źródło: Zespół ds. Nieletnich i Patologii KPP Wadowice


Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content