Przejdź do treści

Młodzi i zdolni z Gimnazjum nr 1

Informacje, 01 marca 2017 08:49

​Gimnazjum nr 1 w Andrychowie to prawdziwa kopalnia talentów. Co roku sięgają po sukcesy w konkursach przedmiotowych – w tym 21 uczniów znalazło się w 31 finałach. Rekordzistka ma szansę na siedem takich tytułów.

Podziel się

Wprawdzie Wojciech Młynarski nie należy do grona patronów Gimnazjum nr 1 w Andrychowie, ale jego słynna fraza: róbmy swoje, doskonale pasuje do tej szkoły. Nawet w niepewnych czasach gimnazjaliści z „Jedynki” nie odpuszczają i pewnie sięgają po sukcesy w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. W tym roku aż 31 tytułów finalisty wywalczyło 21 uczniów. Rekordzistką jest Maria Wysogląd, która ma szansę być laureatką siedmiu (sic!) tegorocznych  konkursów.

Najliczniejszą reprezentacją „Jedynki” w etapie wojewódzkim są geografowie. Spośród ósemki finalistów szóstka to podopieczni Jolanty Gałosz: M. Wysogląd, Klaudiusz Curzydło, Szymon Dyrcz, Jakub Markowski, Maciej Pasternak i Jakub Wądrzyk. Pozostała dwójkę: Martynę Migdałek i Wojciecha Bylicę przygotował Maciej Tomiczek.

W konkursie biologicznym do finałów dotarły natomiast same dziewczęta: Julia Ogiegło, Maria Pikoń, Gabriela Toka, Julia Graca, Karolina Nizińska, Alicja Ogiegło i M. Wysogląd. Opiekunem całej drużyny jest Piotr Gałosz.  

Na tytuł laureata konkursu chemicznego mają szanse: Barbara Ćwirko, Edyta Gaweda, J. Graca, A. Ogiegło i M. Wysogląd. Wszystkie chemiczki uczą się w jednej klasie (III B) pod okiem Krystyny Sordyl. Robert Małysiak doprowadził do wojewódzkich finałów trzy matematyczki: Sonię Markowską, E. Gawędę i M. Wysogląd. Ta ostatnia wraz z Michałem Nowakiem reprezentuje Andrychów w zawodach z fizyki (op. Alicja Kies). 

Nie brak również humanistów w Gimnazjum nr 1. Miejsca w finale konkursu z języka polskiego uzyskały: Karolina Fryt (op. Joanna Siwek) i M. Wysogląd (op. Franciszek Penkala). Maria Wysogląd wraz z Michałem Smolcem powalczą o laury w zawodach historycznych (op. Sławomir Rola). Listę tegorocznych finalistów uzupełniają: Szymon Dyrcz i Kacper Sikorski. Z zakresu wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej przygotowywał ich Jerzy Pietraszek.

Andrychowscy gimnazjaliści odnieśli w tym roku szkolnym jeszcze jeden znaczący sukces. Do najwyższego, trzeciego stopnia prestiżowej, ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Juniorów (OMJ) zakwalifikowali się: S. Markowska, M. Wysogląd i M. Nowak. Wszyscy matematycy to wychowankowie R. Małysiaka.

Gimnazjum nr 1 w Andrychowie po raz kolejny potwierdziło swoją renomę. Szkoła, którą można nazwać „ofiarą reformy”, finiszuje w dobrym stylu. Bo przecież: „nie wart laurów jest ten, co spoczywa na laurach”.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content