Przejdź do treści

Miliony dla Andrychowa

Informacje, 11 maja 2016 10:53

Biała Droga zostanie przebudowana za 10 milionów – będzie nowa nawierzchnia i ronda. Z kolei powstająca strefa ekonomiczna dostanie 11-milionową dotację na uzbrojenie terenu. Już wiadomo, że wnioski o te fundusze przeszły pomyślnie pierwsze kwalifikacje.

Podziel się

W najnowszych „Nowinach” – które jutro trafią do sprzedaży – poruszamy ten temat w wywiadzie z burmistrzem Tomaszem Żakiem. Wywiad dotyczy decyzji rządu w sprawie poszerzenia andrychowskiej strefy ekonomicznej, która została podjęta w kwietniu. Przy tej okazji trzeba będzie zrobić kilka kluczowych inwestycji, aby strefa dobrze działała i przyciągała inwestorów
Burmistrz Andrychowa powiedział w tym wywiadzie: „Przebudujemy układ komunikacyjny wokół strefy, a także wykonamy infrastrukturę w strefie, czyli uzbroimy ten teren w media. Rozpocznie się od gruntownej przebudowy Białej Drogi, od ul. Krakowskiej do Nidku. Droga będzie szersza, będzie kilka nowych rond, a przez to będzie ułatwiony dostęp do strefy. Podobnie zostanie przebudowana droga równoległa do ul. Przemysłowej – tzw. „Objazd” – obok ogródków działkowych „Relaks”. W związku z tym złożyliśmy do powiatu wniosek o przebudowę Białej Drogi, i jest w tej sprawie porozumienie i inwestycja będzie kosztować 10 mln. Równocześnie gmina złożyła inny wniosek o fundusze zewnętrzne na uzbrojenie strefy, staramy się o 14 mln.”
Wywiad przeprowadzaliśmy w ubiegłym tygodniu, a już dziś wiadomo, że wnioski o te fundusze przeszły najważniejszy etap kwalifikacyjny. Pierwsza część – dotycząca przebudowy Białej Drogi – to będzie wspólna inwestycja Starostwa w Wadowicach, Gminy Andrychów i Gminy Wieprz, bo remont będzie wykonany aż do Nidku.
Drugi etap to uzbrojenie terenu strefy w media i budowa wewnętrznych ciągów komunikacyjnych. Tu inwestorem będzie już tylko Gmina Andrychów i może dostać 11 milionów, a trzy miliony – do pełnej sumy 14 mln – będą stanowiły jej wkład własny. 
– Najprawdopodobniej pierwsi inwestorzy zaczną prace budowlane już w 2017 r. – mówi burmistrz Tomasz Żak. – A strefa w ostatecznym rachunku może dąć prace ponad 500 osobom. To będzie początek dużych zmian ekonomicznych i na rynku pracy z pożytkiem dla nas wszystkich.
Więcej w najnowszych „Nowinach Andrychowskich” – już jutro (12 maja) w sprzedaży.
man

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content