Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Michał Witkowski w andrychowskim Saloniku Literackim

Kultura, 31 maja 2016 11:13

​Miejski Domu Kultury w Andrychowie zaprasza 13 czerwca na kolejne spotkanie z cyklu „Salonik Literacki”. Tym razem w naszym mieście zagości znany pisarz Michał Witkowski.

Podziel się

MICHAŁ WITKOWSKI (17 stycznia 1975), pisarz niezależny. Książki: Copyright, Lubiewo, Fototapeta, Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Margot, Drwal, Zbrodniarz i dziewczyna, Fynf und cfancyś.

„Fynf und cfancyś” – Michał Witkowski powraca do swoich ulubionych postaci z legendarnego „Lubiewa”. Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który zdaje się spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele obiecującej ksywie „Fynfundcfancyś”. Cierpki humor, groza codzienności i niedyskretny urok lat 90. Najnowsza powieść enfant terrible polskiej literatury to powrót autora do jego literackich korzeni.

Najważniejsze nagrody: Paszport „Polityki” 2007 w kategorii „literatura” (trzykrotnie nominowany: 2005, 2006, 2007), trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: w 2006 (za Lubiewo), 2007 (za Fototapetę) i 2012 (za Drwala). Drwal znalazła się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2012. Nagroda Literacka Gdynia 2006 w kategorii „proza” za Lubiewo. Lubiewo na shortliście Independent Foreign Fiction Prize 2011.

Adaptacje teatralne: Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Teatr Śląski, reż. Jarosław Tumidajski; autor wystąpił też jako aktor w monodramie na podstawie Barbary Radziwiłłówny… zatytułowanym Barbara Radziwiłłówna Show w warszawskim Teatrze Rozmaitości; Margot, spektakl Idź w noc, Margot, lubelski Teatr Provisorium w reż. Witolda Mazurkiewicza; Lubiewo, Teatr Nowy w Krakowie, reż. Piotr Sieklucki; dla Teatru Rozmaitości w Warszawie powstał scenariusz teatralny na podstawie tej powieści, napisał go sam autor wspólnie z Piotrem Gruszczyńskim; Teatr Miejski w Göteborgu.

Zainteresowania: literatura, teatr, medycyna, moda.
Wykształcenie: filologia polska, potem pisał doktorat, ale zarzucił pracę naukową i poświęcił się twórczości literackiej.
/źródło: Press kit Biuro Prasowe Znak Literanova/

Ceny biletów: 10 zł
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7,
tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

Bilety online: www.kultura.andrychow.eu

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Skip to content