Przejdź do treści

Marszałek przywiózł miliony

Informacje, 16 sierpnia 2018 13:38

Dziś – 16 sierpnia – w bazie ZGK marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa symbolicznie przekazał władzom Andrychowa kilkanaście milionów złotych na transport publiczny. Przy okazji otwarto nową zajezdnię, dyspozytornię, warsztat i zaplecze dla pracowników komunikacji.

Podziel się

Władze Andrychowa już od zeszłego roku starały się o wielomilionowe dofinansowanie z funduszy europejskich na utworzenie własnego, gminnego transportu publicznego i rozbudowę infrastruktury z tym związanej, jak przystanki, oświetlenie czy ścieżki rowerowe. Autobusy, a jest ich 14, już od 1 stycznia obsługują całą gminę. W tym roku pieniądze zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski i podpisana była umowa w tej kwestii, a dziś odbyło się symboliczne przekazanie tych funduszy, i to odbyło się właśnie w nowej bazie. O tym wszystkim mówił dziś w ZGK Tomasz Żak, Burmistrz Andrychowa. Burmistrzowi towarzyszył jego zastępca Mirosław Wasztyl, który od początku koordynuje cały projekt.
Marszałek Jacek Krupa przypomniał z kolei, jak złożony, wielowątkowy był wniosek Andrychowa, i jak trudna była jego realizacja. Ale udało się i Andrychów wpisuje się na chlubną listę liderów modernizujących komunikację publiczną. Jacek Krupa wspomniał też o tym, że władze samorządowe Małopolski na takie cele mają ogromną sumę unijnych funduszy, sięgającą trzech miliardów euro. Do Andrychowa dotarła suma ponad 14 mln z ogólnej kwoty projektu nieco ponad 19 mln zł.
– W całej Małopolsce bardzo intensywnie inwestujemy w publiczny transport – kupujemy nowoczesne pociągi, wspieramy miasta, które chcą kupić ekologiczne autobusy, rozbudować sieć parkingów part&ride. Przybliżamy się tym samym do innych europejskich miast, w których już dawno zrozumiano, że świetnie zorganizowana komunikacja miejska czy regionalna to nie tylko ogromne ułatwienie w codziennym życiu dla mieszkańców, ale też zachęta dla turystów czy inwestorów. Nie wspominając już o innych zaletach, z czystym powietrzem na czele – mówi marszałek Jacek Krupa.  
Burmistrz Tomasz Żak dodał: – System, który stworzyliśmy pozwolił nam na wsparcie mieszkańców gminy Andrychów w postaci bezpłatnych przejazdów młodzieży i seniorów. Jak wynika z obliczeń, 70 proc. mieszkańców jeździ bezpłatnie.
Podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia zajezdni i zaplecza liczniezgromadzeni byli też radni miejscy, a także szefowie Zakładu Gospodarki Komunalnej, bo to oni w rekordowym tempie kilku miesięcy wykonali halę zajezdni, dyspozytornię, warsztaty, zaplecza socjalne i otoczenie obiektu. Im też władze gminy podziękowały za włożony wysiłek. 
Po części odbiorczej w ZGK, włodarze Andrychowa zabrali marszałka województwa na objazd innych części komunikacyjnego projektu, np. by pokazać mu wyremontowaną ul. Włókniarzy z nowymi ścieżkami rowerowymi oraz ulice z nowym, ledowym oświetleniem. 
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że niebawem zostanie ogłoszony przetarg na kolejny etap projektu komunikacyjnego – budowę nowych i przebudowę starych, w sumie 56 przystanków na terenie całej gminy.
mn 

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content