Przejdź do treści

Małopolska uchwała antysmogowa: Konsultacje zakończone

Informacje, 06 września 2022 09:36

Samorząd województwa małopolskiego zakończył konsultacje dotyczące ewentualnych zmian w zapisach tak zwanej uchwały antysmogowej. Zgodnie z jej zapisami do końca 2022 roku w naszym województwie konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.

Tymczasem kilka samorządów gminnych zwróciło się do władz wojewódzkich o wydłużenie terminu wymiany kotłów o kilka lat. Wnioskodawcy argumentowali, że wiele osób nie zdąży dokonać wymiany urządzeń, a na to nakłada się światowy kryzys energetyczny oraz wojna na Ukrainie. Zarząd Województwa Małopolskiego początkowo nie był przychylny tej inicjatywie. Ostatecznie jednak zdecydowano o przeprowadzeniu konsultacji. Brały w nich udział organizacje społeczne, mieszkańcy Małopolski i samorządy lokalne z terenu naszego województwa. Jakie są wyniki? Większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. – Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.

Ostateczną decyzję podejmie Sejmik Samorządowy Województwa Małopolskiego. Nim do tego dojdzie sprawą zajmą się merytoryczne komisje sejmikowe.

jd Fot. Archiwum „Nowin Andrychowskich”

Podziel się
Skip to content