Przejdź do treści

Małopolscy harcerze opanowali Gminę Andrychów!

Kultura, 23 września 2023 00:48

Dzisiaj rozpoczęło się jedno z ważniejszych wydarzeń w roku kalendarzowym ZHP Chorągwi Krakowskiej. Mowa oczywiście o Inauguracji Roku Harcerskiego 2023/2024. Około 1800 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów z całego województwa małopolskiego, przez trzy dni świętować będzie rozpoczęcie nowego roku harcerskiego. I z tej okazji, to właśnie Gmina Andrychów gościć będzie wszystkie piony.

W piątkowy wieczór, w Parku Miejskim w Andrychowie, na uczestników wydarzenia czekała pierwsza atrakcja. Odbył się bowiem ,,Regionalny wieczór”, podczas którego harcerze z każdego zakątku małopolski, przenieśli się w czasie by poznać andrychowską historię, kulturę i obyczaje. Odwiedzili aż 51 punktów z zadaniami. Najstarsza grupa wiekowa, wędrownicy, wyruszyła natomiast na górską wędrówkę po Beskidzie Małym. Do pokonania mają prawie 21 kilometrów, podczas których zdobyć muszą znane, górskie szczyty oraz sprawdzić się w zadaniach specjalnościowych, czekających na wymagającej trasie. Noc spędzą w namiotach, w wyznaczonym miejscu.

Dzięki krótkiej rozmowie, przeprowadzonej z Komendantką Hufca hm. Maria Walkowiak, dowiedzieliśmy się, że hasło Inauguracji bezpośrednio nawiązuje do hasła miasta Andrychowa – „Utkane z atrakcji”. I właśnie to pragnęli przekazać organizatorzy. Na harcerzy tego wieczoru czekało wiele niespodzianek, takich jak m.in. tkactwo, garncarstwo, kiszenie kapusty w słoikach, mielenie zboża, przerzucanie siana starymi widłami oraz degustacja lokalnych potraw.

Wypowiedzi udzielił nam również hm. Artur Walkowiak Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej. Opowiedział o lokalnej społeczności, która pomogła w organizacji wydarzenia oraz dalszej części programu Inauguracji Roku Harcerskiego 2023/2024 ZHP Chorągwi Krakowskiej w Andrychowie.

To już druga Inauguracja organizowana w naszej Gminie, pierwsza miała bowiem miejsce w 2012 roku i odbyła się pod hasłem ,,Jest Radość”. Tegoroczna – ,,Utkana Ze Specjalności”, zakończy się w niedzielę. Zwieńczeniem dwóch dni aktywności będzie uroczysta, polowa Msza Święta w Kościele pw. św. Macieja w Andrychowie oraz apel z udziałem zaproszonych gości.

a_p Fot. Aleksandra Polak Źródło: Hufiec ZHP Andrychów

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content