Gdzie trenować?
Przygotowanie do zawodów OCR wymaga specjalistycznych konstrukcji. Co to jest trening OCR? To coraz popularniejszy dziś bieg z przeszkodami (Obstacle Course Racing) na świeżym powietrzu, w którym uczestniczą osoby w różnych kategoriach wiekowych. Słynny Runmageddon jest tego idealnym przykładem – na chętnych czeka wyścig wśród przeszkód linowych, skośnych i pionowych ścian, zasieków, a także w błocie i w środowisku wodnym.
Przygotowania do wyścigu można rozpocząć na własną rękę, wybierając dowolną trasę i coraz sprawniej pokonując stawiane przez naturę przeszkody. Najlepsze korzyści przyniesie jednak trening OCR w profesjonalnie przygotowanej strefie. Taka przestrzeń dostępna jest w klubie treningowych Fit Park, w kompleksie sportowo-rekreacyjnym Park Wodny Kraków.

Trening, który wyciska siódme poty
Killer plank, Wariat, Zemsta pszczelarza? To nie są tytuły dziecięcych zabaw, ale nazwy przeszkód, które napotka każdy uczestnik biegu z przeszkodami. Wariat jest jedną z najtrudniejszych, dlatego warto wytrenować jej pokonanie do perfekcji. Tę i wiele innych przeszkód można znaleźć w FitParku w Krakowie. W strefie OCR znajdują się specjalne konstrukcje, na których można zmierzyć się z własnymi słabościami i kondycją fizyczną.
Zwycięzcą wyścigu jest osoba, która pokonała wyznaczony dystans oraz przeszkody w najkrótszym czasie. Trening jest niezbędny do doskonalenia swoich umiejętności, dlatego warto ćwiczyć na sprzęcie najbardziej zbliżonym do tego, który znajdzie się w prawdziwym wyścigu. Można podjąć się treningu samodzielnie lub pod okiem instruktora – ci z kolei dadzą solidny wycisk w strefie OCR w FitParku. Czy gra jest warta świeczki? Zdecydowanie tak!
Bieg OCR – rodzaje
Biegi przeszkodowe są dość nową formą sportu, ale w krótkim czasie sprecyzowano kilka poziomów trudności dla uczestników. Oczywiście wszystko zależy od organizatora, ale najczęściej najłatwiejsze trasy mają długość od 3 do 6 kilometrów i znajduje się na nich od 10 do 30 przeszkód. Trasa dedykowana średniozaawansowanym jest długa na 12 kilometrów, a do pokonania umieszczono na niej 50 przeszkód. Wersja hard zakłada długość nawet do 40 kilometrów z około setką atrakcji. Osobne kategorie przygotowano także dla dzieci i młodzieży.
Jakie przeszkody można spotkać na trasie? Wyobraźnia organizatorów nie zna granic! Najczęściej są to podbiegi i zbiegi w błocie i po korzeniach, biegi w błocie lub bagnie po pas, czołganie się po błocie, wskakiwanie do basenu z wodą wypełnioną lodem, przeskakiwanie przez opony, równoważnie czy wspinanie się po linie.
Jak sprostać takim wyzwaniom i pokonać granice własnego ciała? Trening OCR wskaże, co jest do wypracowania, ukazując największe słabości. Do dzieła!