Przejdź do treści

Lipcowe nowości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie

Informacje, 03 lipca 2023 12:40

I mamy lipiec. Lato trwa w najlepsze. A u nas jak zwykle same nowości! Nie ukrywamy, trochę ich przybyło. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie chcieli Wam ich przedstawić. Zatrzymajcie się na chwilę, usiądźcie wygodnie, złapcie ulubioną kawę w ręce i zerknijcie co polecamy na ten miesiąc. I oczywiście odwiedźcie nas później w bibliotece. Do zobaczenia!

Dział dla dorosłych jak zwykle obfituje w ciekawe pozycje. Można by powiedzieć, że codziennie przybywają nowe. Ostatnia jaka do nas zawitała to Maud Montgomery: uskrzydlona autorstwa Mary Henley Rubio. Kto w dzieciństwie uwielbiał czytać o przygodach Anii Shirley? A kto chciał odwiedzić Zielone Wzgórze? Przed wami fascynująca opowieść o samej twórczyni uniwersum Ani z Zielonego Wzgórza. Mary Henley Rubio zawarła wielowymiarowy, często zaskakujący portret Maud z Wyspy Księcia Edwarda. Pisarkę poznajemy na wszystkich etapach życia – w pozornie idyllicznym dzieciństwie, naznaczonym jednak utratą matki; pełnych pasji młodzieńczych latach, wypełnionych walką o wykształcenie i niezależność w patriarchalnym świecie; oraz dojrzałym życiu, gdy jako bestsellerowa autorka musiała łączyć opiekę nad chorym psychicznie mężem, macierzyństwo i rygorystyczny tryb pracy. ” [empik]

Jeżeli chodzi o audiobooki sprawa również jest prosta. Oto kolejny kryminał polecany przez wielu czytelników. Apartament od Izabeli Janiszewskiej, klimatyczny thriller psychologiczny o bólu, który nie ustaje i krzywdach, których echo słychać nawet po latach. Brzmi mrocznie prawda? Przkonacie się sami sięgając po niego w Dziale Książki Mówionej. ,,W tak idealnym miejscu nawet zbrodnie muszą być doskonałe. Wszystkie małżeństwa mają swoje tajemnice. Lecz tylko niektóre z nich są równie wstrząsające.”

Dział dla młodzieży nie próżnuje…

Dla fanów książki Jak podejść Rozprówacza przedstawiamy, drugi tom serii Stalking Jack the Ripper, Jak upolować Drakulę (Kerii Maniscalco). Po odkryciu tożsamości Kuby Rozpruwacza ogarnięta rozpaczą i zgrozą Audrey Rose Wadsworth ucieka z Londynu, jak najdalej od koszmarnych wspomnień. Wraz z aroganckim, ale niezaprzeczalnie uroczym Thomasem Cresswellem jedzie do Rumunii, gdzie znajduje się jedna z najlepszych w Europie akademia medycyny sądowej. To tam mieszkał niegdyś upiorny morderca, legendarny Drakula – ten, którego rozsławiła niepohamowana żądza krwi. Aby spełnić marzenie swojego życia, Audrey Rose mierzy się z nowym wyzwaniem. Musi poprowadzić śledztwo w sprawie dziwnie znajomych zagadkowych zabójstw, do których dochodzi na zamkowych korytarzach. To, co odkryje, obudzi do życia jej wszystkie najgorsze lęki.

W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką pięciu potężnych Czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Nie zna swego imienia, przeszłości ani przyszłości. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel mają te nauki i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa…

Arcydzieło o dojrzewaniu, magii, wolności i prawdziwym życiu na miarę powieści mistrzów fantasy – Tolkiena i Ursuli K. Le Guin. Książka Roku 1992 Polskiej Sekcji IBBY wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena. Brzmi poważnie a przeważnie to słowo to zwiastun czegoś nudnego. A jednak, to ostatnie co możemy powiedzieć o Córce Czarownic Doroty Terakowskiej, która jest u nas w wersji audiobookowej.

Dla najmłodszych również coś mamy.

Tremę zna chyba każdy. Pojawia się kiedy chce i jak chce. Niezapowiedziana i niechciana. Czesio spotyka ją przed koncertem i odkrywa jej coraz to nowe oblicza. ,,Autorski duet dwóch artystek-przyjaciółek snuje opowieść o nieproszonym gościu w sposób, który zachwyci najbardziej wymagającego czytelnika; lekko, z humorem, oryginalnie, inspirująco. Obrazy i słowa splatają się w urzekającą muzyczno-malarską historię, która skłania do podróży w głąb siebie.” Oto Czesio i trema Anny Majcherczyk, dla tych którzy woleliby się z nią zaprzyjaźnić niż bać.

Druga plama ( [oryginał] sir Arthur Conan Doyle, adaptacja: Stephanie Baudet).

Tom dwudziesty dziewiąty z serii klasycznych opowieści detektywistycznych Arthura Conan Doyle’a o Sherlocku Holmesie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Idealna propozycja dla młodych wielbicieli zagadek i kapitalne wprowadzenie do klasyki.

Skradziono tajny rządowy dokument. Zadaniem Holmesa i Watsona jest teraz odnaleźć zaginiony papier i zapobiec wojnie! Poszukiwania komplikują knowania tajnych agentów, tajemnicze morderstwo i zagadka krwawej plamy. Czy uda im się w porę poskładać elementy tej układanki?

a_p, Fot. Aleksandra Polak

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content