Przejdź do treści

Licealista Karol Nowak w finale

Informacje, 27 października 2015 08:09

​Uczeń andrychowskiego Liceum Ogólnokształcącego Karol Nowak wygrał XVIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy na szczeblu Małopolski Zachodniej. Teraz będzie reprezentował nasze region w finale krajowym w Katowicach.

Podziel się

Finał regionalny dla Małopolski Zachodniej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego rozegrano w sobotę (24 października b.r.) w  Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity. 16 mówców wyłonionych podczas eliminacji lokalnych w Makowie Podhalańskim, Wadowicach i Andrychowie wygłaszało pięciominutowe oracje osnute wokół tematu „Nie wszystko jest na sprzedaż”.

Jury pod przewodnictwem Grażyny Szepe z Gliwic, autorki skryptów szkoleniowych dla szkolnych mówców, do finału ogólnopolskiego zakwalifikowało: Karola Nowaka z LO w Andrychowie, Magdalenę Gierat z ZS im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie oraz Macieja Polaka z LO im Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej. 

Tuż za nimi uplasowało się trzech uczniów szkół wadowickich: Paulina Ziółkowska z Niepublicznego Technikum ZDZ w Wadowicach, a także Ewelina Kozik i Klaudia Łopata z ZS Nr 3 im. ks. Józefa Tischnera w Wadowicach. Cała trójka otrzymała od jurorów wyróżnienia.
Nagrody tradycyjnie ufundowało Starostwo Powiatowe w Wadowicach, które podczas finału reprezentował członek Zarządu Powiatu Franciszek Żmuda.

– Początkowo naszemu półfinałowi, jednemu z dziesięciu w Polsce, przyznano tylko dwa miejsca kwalifikujące do Katowic, ale przewodnicząca jury ze względu na wyjątkowo wysoki poziom rywalizacji zdecydowała o zakwalifikowaniu dodatkowo trzeciej osoby. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o zainteresowanie tym typem humanistycznej rywalizacji w naszym regionie – stwierdził organizator finału Henryk Odrozek – polonista z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

Konkursy krasomówcze mają na celu zwrócenie młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego oraz wysokiej sprawności językowej, a także rozbudzenie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia. Udział w konkursie może być także rodzajem przygotowania uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym.

Źródło: powiat.wadowice.pl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content