Przejdź do treści

Kupuję odpowiedzialnie… i śmiecę mniej!

Informacje, 26 sierpnia 2022 08:17

Obecnie prawie wszystkie produkty sprzedawane są w opakowaniach, które po zużyciu produktu stają się odpadem. Zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów to główne i podstawowe cele w gospodarce odpadami.

Zapobieganie powstawaniu odpadów jest najbardziej pożądaną i zdecydowanie najlepszą metodą gospodarowania, gdyż brak odpadów oznacza brak problemów z nimi związanych, takich jak zbieranie, transport czy unieszkodliwianie – a wszystkie te metody w mniejszym lub większym stopniu wymagają nakładów finansowych, użycia energii i materiałów.

Do zmniejszenia ilości możemy przyczyniać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest odpowiedzialne robienie zakupów i zwracanie uwagi na to, co znajduje się w naszym koszyku.

To właśnie dzięki naszym decyzjom przy kasie możemy znacznie ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. To zysk nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszego portfela. Wystarczy wdrożyć kilka dobrych nawyków, które sprawią, że nasze wybory zakupowe będą bardziej odpowiedzialne.

Planowanie zakupów

Zanim wyjdziemy z domu najlepiej zadać sobie pytanie: czy w ogóle muszę iść na zakupy i czego właściwie potrzebuję? Warto przygotować listę niezbędnych rzeczy i konsekwentnie się jej trzymać. Nie ulegajmy promocjom ani kuszącym obniżkom. Kupując tylko to, co faktycznie potrzebujemy, możemy nie tylko ograniczyć ilość odpadów, ale również zużycie energii, surowców i wody potrzebnych podczas produkcji.

Zwracaj uwagę na opakowanie

Podczas codziennych zakupów starajmy się wybierać produkty, które można kupić bez zbędnego opakowania, np. warzywa, owoce, mięso czy pieczywo. Jednorazowe, plastikowe siatki, które znajdują się na stoiskach z warzywami  i owocami, a czasem też z pieczywem są bardzo nietrwałe, często już po jednych zakupach nie nadają się do ponownego użycia i muszą zostać wyrzucone. Unikajmy tego typu opakowań, zastąpmy je bawełnianymi woreczkami, które możemy uszyć samemu lub też zakupić w sklepie. Taki woreczek będzie nam służył przez lata, można go łatwo wyprać i zajmuje mało miejsca, dlatego możemy go zawsze nosić ze sobą.  Oczywiście nie wszystkie produkty jesteśmy w stanie kupić bez opakowania. Dlatego w miarę możliwości wybierajmy takie, które są pakowane w materiały biodegradowalne lub podlegają recyklingowi.

Najlepiej wybierać opakowania wykonane ze szkła i aluminium, gdyż są to materiały, które można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest także kupować jedno większe opakowanie tego samego produktu zamiast kilku mniejszych. Jest to doskonały sposób na ograniczenie produkcji zbędnych odpadów. Co więcej – duże opakowania w ogólnym rozrachunku najczęściej okazują się tańsze, a zakupiony towar starcza nam na dłużej.  

Sprawdzaj datę ważności

Kupując produkty spożywcze, sprawdzajmy datę przydatności do spożycia. Bardzo często marnujemy żywność właśnie z powodu jej przeterminowania. W przypadku wielu produktów – na przykład mleka, jogurtów, śmietany – data przydatności do spożycia jest orientacyjna. Zanim więc coś trafi do kosza i zostanie wymienione na świeże, przyjrzyjmy się temu dokładnie i kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

Torby na zakupy

Do sklepu warto zabrać ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy z używania foliowych reklamówek. Pamiętajmy, że czas rozkładu folii to kilkaset lat. Każda torba jednorazowa w sklepie to dodatkowy koszt i dodatkowy odpad.

Produkty wielokrotnego użytku i na wymienne wkłady

Unikajmy kupowania jednorazówek i korzystajmy z produktów, które można użyć wielokrotnie. Przykład? Zamiast kupować codziennie wodę w plastikowej butelce, lepiej sprawdzić w przedsiębiorstwie wodociągowym czy woda z kranu nadaje się do picia lub w przypadku wody gorszej jakości postawić na dobry filtr oraz wielorazową butelkę. Papierowe ręczniki możemy zastąpić materiałową ściereczką. Natomiast z jednorazowych maszynek do golenia, możemy przerzucić się na maszynkę z wymiennymi ostrzami. To zaledwie kilka propozycji i tylko od nas zależy jakie rozwiązania zastosujemy w naszych domach.

Zastanów się przed dokonaniem większego zakupu

Mimo, iż największe ilości odpadów produkujemy podczas codziennych zakupów, to potencjalnie większe zagrożenie dla środowiska mogą mieć decyzje o wymianie sprzętu RTV/AGD, do produkcji którego wykorzystuje się związki chemiczne i wiele rzadkich metali. Dlatego kupując sprzęt RTV/AGD, warto zwrócić szczególną uwagę na jego klasę energetyczną i trwałość. Zastanówmy się też, czy będziemy na tyle regularnie korzystać z danego sprzętu, że warto go kupić.

Przemyśl zanim wyrzucisz:

Rzeczy używane, których już nie potrzebujemy np. meble, sprawny sprzęt RTV/AGD, ubrania, zabawki, książki, sprzęt sportowy i sprzęty dla dzieci oraz zabawki możemy oddać komuś, kto ich potrzebuje lub sprzedać. Jest wiele sposobów, żeby oddać przedmioty, których nie potrzebujemy w dobre ręce. Można skorzystać z internetowych portali lub oddać te rzeczy instytucjom, które przekażą je potrzebującym.

Pamiętajmy, że wprowadzenie niewielkich zmian w naszej codzienności może przynieść wielkie efekty! Warto zmieniać nawyki dotyczące niepotrzebnej produkcji odpadów, nie tylko ze względu na nas samych, ale również przyszłe pokolenia.

Materiał nadesłany przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Andrychowie

Podziel się
Skip to content