Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Ku nowej Europie. Spotkanie z europejskimi partnerami

Informacje, 06 lipca 2015 14:23

​W sobotę 4 lipca odbyła się w Park Hotelu Łysoń międzynarodowa konferencja, której tytuł brzmiał: „Ku Nowej Europie – jedność w różnorodności. Historia i teraźniejszość”. Udział w konferencji, która była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, z Programu „Europa dla Obywateli”, wzięli goście z miast partnerskich Andrychowa, a także Burmistrz miasta Starożyniec na Ukrainie, oraz oczywiście władze naszego miasta z burmistrzem Tomaszem Żakiem na czele.

Podziel się

Przebieg  spotkania był bardzo zróżnicowany i interesujący. 
Po powitaniu gości młode Łotyszki wykonały, przy wtórze sali, polski evergreen „Szła dzieweczka do laseczka”. Potem przedstawicielka łotewskiego Tukums zapoznała zebranych z filmem o niełatwych losach mieszkańców tego miasta w czasach II Wojny Światowej. 
Wiceburmistrz morawskiego miasta Břeclav poinformował o różnych aspektach pomocy społecznej w tej miejscowości, która skupia ponad dziesięć jednostek administracyjnych. Można się było dowiedzieć, że wśród 26.000 mieszkańców Břeclavia żyje 500 Romów, którzy, podobnie jak w Andrychowie, stwarzają pewne problemy, np. dopuszczając się drobnych kradzieży. Jako lekarstwo na to przedstawiciel Břeclavia podał z jednej strony kamery monitoringu miejskiego, a z drugiej udane próby nakłonienia młodych Romów do uzyskiwania średniego wykształcenia. 
To morawskie miasto posiada własny dom starców i szczyci się udanymi akcjami pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, np. urządzanymi tam targami służb socjalnych. 
Przedstawiciel holenderskiego miasta Landgraaf próbował zaproponować niełatwy kompromis między panującymi w Unii Europejskiej liberalizmem i tolerancją, a zapobieganiem problemów z imigrantami, w najgorszym przypadku terrorystami z Państwa Islamskiego. Wyświetlony film pokazał, jak na przestrzeni lat udało się przekształcić limburskie miasto Landgraaf z monokultury górniczej w kwitnące dziś miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających dosłownie z całego świata.
Burmistrz ukraińskiego miasta Starożyniec, leżącego w Bukowinie, przy granicy z Rumunią przedstawił specyfikę etniczną liczącego niespełna 15.000 mieszkańców miasta. Mieszka tam 60% Ukraińców, 35 % Rumunów i tylko 3 % Polaków, a mimo to Burmistrz Starożyńca jest Polakiem.
Kolejnym punktem programu był występ, w którym przedstawicielki społeczności andrychowskich Romów tańczyły i śpiewały melodie ludowe. Wtórowali im akordeonista i gitarzysta, też naturalnie Romowie.
Przedłużeniem tematyki romskiej było wystąpienie Gerarda Lindnera, znanego w naszym mieście mistrza sportów walki, rapera i prezesa Małopolskiego Stowarzyszenia Romów Jamaro. Pokazał on film „Pięć rund” pokazujący jego życie przez pryzmat walk na ringu kickbokserskim.  
Przedstawicielka Beskidzkiego Stowarzyszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” z Bielska-Białej wystąpiła w towarzystwie niepełnosprawnego narciarza-alpejczyka Igora Sikorskiego i omówiła sukcesy międzynarodowe sportowców niepełnosprawnych, ale także problemy, na jakie oni napotykają. Zaprezentowano kilka filmów o sporcie niepełnosprawnych, z których dwa dotyczyły organizowanych w naszym mieście mistrzostw Polski w kolarstwie.
Kolejnym punktem bogatego programu była nauka tańca żydowskiego, którą, dla wszystkich chętnych uczestników spotkania poprowadziła Anna Manda.
Potem Ewelina Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa zapoznała zebranych z obszerną i ciekawą prezentacją „Żydzi na andrychowskiej ziemi”. Prezentacja była w pewnym sensie pokłosiem wystawy na ten temat, jaka była eksponowana w zeszłym roku w Izbie Regionalnej TMA, ale także pozwoliła na poznanie części z ogromu zbiorów historycznych, jakie posiadają Państwo Bizoniowie.
Bardzo interesującą częścią Konferencji był Warsztat Historyczny. Na początku dr Jacek Proszyk z Bielska-Białej, znawca tematyki judaistycznej oprowadził uczestników po andrychowskim Cmentarzu Żydowskim (Kierkucie). Powiedział, że wiele cech tego cmentarza stanowi o jego wyjątkowości, poczynając od tego, że w Galicji (cmentarz powstał w czasach zaborów, w XIX w.) przeważali Żydzi-ortodoksi, podczas gdy na cmentarzu andrychowskim groby powstawały w porządku właściwym dla Żydów postępowych. Dr Proszyk wyjaśnił znaczenie niektórych symboli na nagrobkach: rozet ośmioramiennych, lwów Judy, Gwiazdy Dawida, czy też „korony dobrego imienia”. Uczestnicy Warsztatu Historycznego odbyli potem spacer „szlakiem andrychowskich Żydów”. 
Gdy dodać do tego jeszcze Warsztat kulinarny, którego uczestnicy uczyli się przyrządzania potrawy andrychowskiej i żydowskiej, oraz Warsztat artystyczny z nauką poloneza i polskich pieśni patriotycznych, to można stwierdzić że zakres tematyczny Konferencji był naprawdę imponujący. Chyba trzeba pogratulować Organizatorom!

TEKST: Andrzej Fryś
FOTO: Jarosław Skupień / UM Andrychów

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content