Dla wszystkich tych, którzy lubią dreszczyk emocji, polecam norweską prozę Jo Nesbo. Jego nowa powieść pod tytułem „Syn” opowiada o zemście i walce dobra ze złem. Układy, korupcja, przemoc, brutalność to główne wątki tej książki. Kolejnym utworem godnym polecenia tego autora jest „Krew na śniegu”. To zwarta kompozycyjnie i fabularnie historia miłości niemożliwej w śnieżnej zamieci.
Fanom kryminałów, literatury grozy polecam książki Stephena Kinga. Niekwestionowanego króla budowania akcji i napięcia. Utwór „Dallas 63” to thriller, przedstawiający Amerykę lat 50. i 60. ze wszystkimi jej urokami. King doskonale oddaje klimat tamtych czasów, wypełnionych zapachem wypalonych papierosów, szaloną muzyką, litrami imbirowego piwa. Warto sięgnąć też po „Wielki marsz” czy „Znalezione nie kradzione”, w którym głównym wątkiem są przerażające zbrodnie, dokonywane przez czytelnika ogarniętego obsesją na punkcie pisarza. Co z tego wyniknie? Zachęcam do lektury.
Z literatury kobiecej zachęcam do zapoznania się z trzecią częścią „Bridget Jones. Szalejąc za facetem” Helen Fielding. Bohaterka jest już panią po pięćdziesiątce, matką dwojga dzieci znów zmagającą się samotnie z życiem. Zapraszam do lektury.
Następną propozycją dla pań jest Nicholas Sparks. „Najdłuższa podróż” to kolejna odsłona pisarza. Autor szczególną uwagę zwraca na przemijanie i starość. Pokazuje, jak z wiekiem zmienia się psychika bohatera, jak dojrzewa. Powieść niepomiernie wzrusza, daje odpowiedzi na trudne pytania.
Godną polecenia autorką jest Elizabeth Gilbert, znana przede wszystkim z powieści „Jedz, módl się, kochaj”, która to doczekała się ekranizacji. Dalsze losy bohaterki możemy poznać w „I że Cię nie opuszczę…czyli love story”. Autorka w typowy dla siebie sposób, z poczuciem humoru, inteligencją i znajomością psychiki ludzkiej opisuje swoje zmagania z myślą o powtórnym zamążpójściu. Lekka, zabawna opowieść. W sam raz na letni wypoczynek.
Wszystkim tym, którzy nie mogą sobie pozwolić wakacyjny wyjazd. Zwracam uwagę na literaturę podróżniczą. Wraz z autorami odkryjemy ciekawe miejsca, wzbogacimy swoją wiedzę. Na taką przygodę zaprasza nas niezrównany mistrz w opowiadaniu swoich historii, Wojciech Cejrowski we „Wyspie na prerii”. Bawi do łez, a jednocześnie zapiera dech. Dziki Zachód otwiera przed nami swe podwoje.
Równie ciekawa jest seria książek o przygodach „Blondynki” w różnych zakątkach świata i na sześciu kontynentach, Beaty Pawlikowskiej. Reportaż „Blondynka na Amazonce” przedstawia relacje z rejsu po największej z rzek, która wiedzie po najmroczniejszych zakamarkach dżungli amazońskiej, by w końcu dotrzeć do wyznaczonego celu, Brazylii. Przy tego rodzaju utworach z całą pewnością nie będziemy się nudzić, a sięgnąć po nie warto.
Naszym najmłodszym i tym trochę starszym proponujemy kilka, wartych przeczytania pozycji. Pojawiła się ciekawa seria nosząca tytuł „Czytam sobie”. Głównym założeniem jest nauczenie dzieci w bardziej dostępny, atrakcyjniejszy sposób czytania. Cykl rozpoczyna książka Zofii Stanieckiej „Kto polubi trolla?”. Krótka historyjka z morałem, która uczy nie tylko samodzielnego czytania, ale także akceptacji innych. Gorąco polecam.
Dzieciom umiejącym czytać, polecam serię książek Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata”. Razem z bohaterami doświadczymy przygód, trosk codziennych. Poznamy nowe kultury, obyczaje, tradycje oraz wartości.
Równie ekscytujący będzie cykl książek słynnego mistrza sztuki przetrwania Beara Gryllsa. „Ślady tygrysa” czy „Piaski skorpiona” zawierają mnóstwo opisów technik przetrwania w najtrudniejszych sytuacjach. Po przeczytaniu nic już nie będzie takie straszne, a z każdego najmniejszego potrzasku wyjdziemy obronną ręką.
Można by tak wymieniać w nieskończoność. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tymi pozycjami. Oczywiście wszystkie podane książki znajdziecie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie. Zachęcam do czytania, szczególnie w okresie letnim, gdzie mamy chwilę oddechu, odpoczynku od codziennych obowiązków.
Marzena Kucharczyk