Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Krok do przodu w sprawie pałacu

Informacje, 20 września 2021 13:22

Jest dobra wola z obu stron, więc sądzimy, że uda nam się dogadać i zachować terminy – powiedziały dziś przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Odwiedziły Andrychów i rozmawiały z władzami gminy o remoncie pałacu Bobrowskich.

Do Urzędu Miejskiego przyjechały dziś Aneta Pąpowicz i Katarzyna Tomżyńska, reprezentujące WUOZ czyli małopolskiego konserwatora zabytków. Sprawa jest pilna, bowiem trwają prace projektowe nad remontem pałacu, a w grę wchodzi kilkunastomilionowa dotacja ze środków unijnych.

Tymczasem Monika Bogdanowska – była już konserwatorka wojewódzka – mimo umowy władz miasta z jej poprzednikiem zmieniła wcześniejsze zasady renowacji „Zamku”. Poszerzyła bardzo zakres prac archeologicznych, co nie tylko opóźniało realizację projektu, ale podnosiło wydatki. Pojawiło się też zagrożenie, że terminy przesuną się o kilka miesięcy i gmina może stracić nawet 16 mln zł dotacji.

Władze Andrychowa nie kryły, że był kłopot z wypracowaniem jakiegokolwiek kompromisu z panią konserwator. Skargi na nią płynęły nie tylko stąd. O jej odwołanie wnioskował nawet wojewoda małopolski Łukasz Kmita, a przychylił się do tego Główny Konserwator Zabytków. Bogdanowska została odwołana 9 września. Pełniącą obowiązki WKZ została na razie Dominika Długosz, dotychczasowa zastępca wojewódzkiej konserwatorki.

Dzisiejsza narada z przedstawicielkami konserwatora wojewódzkiego daje nadzieję, że uda się dochować terminów. Aneta Pąpowicz powiedziała dla Radia Andrychów: Termin w żaden sposób nie jest zagrożony. Na razie jesteśmy na etapie wskazywania, w jaki sposób najlepiej zachować wszystkie elementy zabytkowe. Myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku i widzimy, że jest otwarcie ze strony gminy na nasze warunki konserwatorskie. Jest dobra wola z obu stron.

mn

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content