Przejdź do treści

Kosmiting Summit 2023 – o kosmicznej edukacji

Informacje, 19 maja 2023 13:23

-Sam w pewnym momencie nie wierzyłem, że to się stanie. Że uda nam się wybudować obserwatorium astronomiczne - mówił podczas pierwszego dnia Kosmiting Summit 2023 dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie Zbigniew Grabowski. Na szczęście się to udało. Obserwatorium działa od paru lat i przyciąga miesięcznie wiele młodych osób, które w ramach lekcji chłoną wiedzę astronomiczną. Wieczorami z obiektu korzystają też dorośli astronomowie amatorzy oraz mieszkańcy. 

Dziś, podczas dyskusji, która rozpoczęła wydarzenie, rozmawiano o potrzebie budowania obserwatoriów astronomicznych w szkołach. Oprócz zaproszonych gości salę Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie wypełnili uczniowie szkół z gminy. 

W inauguracyjnej konferencji udział wzięli Dyrektor TVP Nauka Robert Szaj (moderator konferencji), burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Dyrektor MOA w Niepołomicach Dominik Pasternak, Marcin Cikała z Obserwatorium na Lubomirze i SP Węglówka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka, dyrektor ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie Zbigniew Grabowski. 

Konferencję oficjalnie otwarł burmistrz Tomasz Żak. Następnie Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski przekazał dyrektorowi Zbigniewowi Grabowskiemu gratulacje i podziękowania za pomysł na obserwatorium działające w szkole. 

Kolejnym punktem w programie były wykłady naukowców dotyczące m.in. czarnych dziur, teleskopów czy zanieczyszczenia światłem. 

Przypominamy, że jutro (sobota, 20 maja) kolejny dzień Kosmiting Summit 2023. 

Program drugiego dnia dostępny tutaj

Przypominamy też o sobotnim wykładzie w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie:

18:00 – Wykład otwarty w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie – Grzegorz Sęk – “Niebo z Ziemi, Ziemia z nieba- czyli rzecz o projekcie EarthKAM”.

rf Fot. Robert Fraś

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content