Przejdź do treści

Koniec akademickiego roku

Informacje, 16 czerwca 2022 10:14

Wykład profesora Ernesta Zawady o „Kanonach kobiecego piękna w sztuce” zamknął rok akademicki 2021/2022 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Spotkanie słuchaczy UTW z wykładowcą z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyło się w Miejskim Domu Kultury. Otwarł je i przywitał gośći Zbigniew Lot, prezes Zarządu UTW.

Prof. dr hab. Ernest Zawada jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, a na ATH – dziekanem Wydziału Humanistychno-Społecznego i wykładowcą w Instytucie Pedagogiki.

Zanim rozpoczął swój wykład, wspomniał o swoich związkach z Andrychowem, gdzie przed laty w Zakładzie Dzoskonalenia Zawodowego uczył… fryzjerstwa. No, nie do końca robienia fryzur, ale tworzenia ich rysunkowych projektów. Zatem uczył rysunku przyszłe mistrzynie grzebienia i nożyczek. Mile wspominał tamte czasy.

Swą opowieść o kanonie kobiecego piękna w sztuce rozpoczął od opisu tego, jak rozwija się ekspresja plastyczna u dzieci, jak w ich wyobraźni powstaje obraz świata i piękna. Wykładowca przebiegł potem wszystkie epoki w sztuce, bogato ilustrując tę opowieść od czasów do dziś i pokazując, jak zmieniały się nasze ideały kobiecej urody. n

Podziel się
Skip to content