Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Komendant SM: „Maseczkowe” kontrole i nieekologiczne spalanie

Informacje, 25 listopada 2021 13:11

Gościem „Rozmowy dnia” w Radiu Andrychów był dziś (25 listopada) komendant straży miejskiej Krzysztof Tokarz. Dominowały dwa tematy: kontrole maseczek i działania stróżów prawa w zakresie ochrony środowiska.

– Od poniedziałku (22 listopada) ruszyły kontrole maseczek – mówił komendant. – Są prowadzone w komunikacji miejskiej, sklepach i zakładach usługowych. I są to, dodam, kontrole zintensyfikowane. realizuje je nie jeden patrol, a dwa, zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i na drugiej zmianie, popołudniowej. Krzysztof Tokarz podkreślił, ze straże miejskie są zobligowane do prowadzenia takich działań na polecenie wojewody małopolskiego. Sprawdzane jest też i to, czy maseczki są założone właściwie, zakrywając usta i nos. Na pierwszy rzut przeprowadzono akcję w autobusach na liniach do Targanic i Rzyk. Rezultat jest optymistyczny, gdyż tylko dwie osoby nie miały maseczek (w autobusie „targanickim”). Nieco gorzej sytuacja wygląda w placówkach handlowych, choć za wzór komendant dał sklepy „Wizanu” i PSS „Społem”, w których ekspedientki dbają o przestrzeganie prawa tak we własnym gronie jak i przez klientów. Przyłapane przez strażników miejskich osoby na szczęście nie wdają się póki co w kłótnie, lecz zakładają natychmiast maseczki, które jednak mają przy sobie. Największym problemem, jak przyznali zgodnie red. Robert Fraś ( prowadzący audycję) i jego gość, jest zachowanie dystansu społecznego. Na początku pandemii było z tym znacznie lepiej. Teraz w sklepach ludzie tłoczą się obok siebie.

Sporo pracy mają strażnicy miejskiej w zakresie ochrony środowiska. Największym problemem są zużyte opony samochodowe. Są miejsca w niektórych lasach, gdzie powstały istne składowiskach z pięćdziesięcioma a nawet stu takimi odpadami. Niepokoi nadal skala spalania odpadów w piecach. Skład chemiczny pobranych próbek wskazuje na to, że w ten nieekologiczny sposób głównie likwiduje się śmieci z woreczkami foliowymi i opakowaniami aluminiowymi. Do pieców wrzuca się nawet styropian. A jakie są kary? Odpowiedź na to pytanie oraz szczegóły tej rozmowy można znaleźć tutaj.

Oprac. jd Fot. Archiwum „Nowin Andrychowskich”

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content