Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach ma 90 lat

Informacje, 27 kwietnia 2019 22:09

W sobotę (27 kwietnia 2019) miał miejsce niecodzienny jubileusz – Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach świętowało 90-lecie działalności. W wydarzeniu wzięło udział blisko 150 osób. Spotkanie uświetnił występ Orkiestry Dętej Roczyny, dzieci z ZSS w Roczynach oraz jubilatek – zespołu “Roczynianki”.

Podziel się

Zgromadzonych Gości powitały Prezes roczyńskiego KGW Helena Bizoń oraz Halina Brzazgacz, która za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła imponującą historię działalności koła. 
Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach zostało założone ok. 1929 r. i liczyło 15 gospodyń. Zebranie założycielskie, jak i późniejsze spotkania i wszystkie kursy do 1939 roku, odbywały się w domu P. Ludwiki Rokowskiej. W czasie II wojny światowej działalność koła oficjalnie była wstrzymana. Po wojnie koło reaktywowało swoją działalność. Prezeską została Ludwika Węgrzynek, później Helena Gwoździewicz, która "wychowała" swoją następczynię – Helenę Bizoń.
Gospodynie działają prężnie i wielotorowo. Zajmują się organizowaniem m.in.: licznych kursów (kroju, szycia, haftu, gotowania i pieczenia), wspólnie z OSP spotkań walnych, wyjazdów integracyjnych. Ponadto prowadzą warsztaty dla dzieci, podtrzymują tradycję organizacji dożynek, biorą udział w licznych konkursach, na których są doceniane i nagradzane. KGW w Roczynach ma w swoich szeregach prawdziwe talenty: mistrzynie rękodzieła, smaku i … wokalu, który prezentują podczas występów "Roczynianki". Celem nadrzędnym działalności gospodyń jest praca dla dobra wsi i jej mieszkańców, która spotyka się z globalnym uznaniem oraz kultywowanie lokalnej tradycji. Członkinie KGW Roczyny to kobiety z pasją. Pomimo licznych obowiązków zawodowych, domowych, prywatnych znajdują czas i chęci, aby móc działać na rzecz roczyńskiej społeczności. 
W spotkaniu udział wzięli m.in.: zastępca burmistrza Andrychowa Wojciech Polak, skarbnik gminy Andrychów Dorota Żywioł, dyrektor biura burmistrza Agnieszka Gierszewska, radna Rady Powiatu Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic, radni Rady Miejskiej w Andrychowie Zofia Moskwik i Władysław Żydek (także sołtys Roczyn) oraz prezes Lokalnej Grupy Działania "Wadoviana" Dorota Balak. Gospodynie z Roczyn zadbały również o mieszkańców. W niedzielę, 28 kwietnia, po uroczystej mszy świętej zorganizowały „Dzień Otwarty”. Każdy kto miał ochotę mógł przyjść do OSP w Roczynach, aby obejrzeć wystawę rękodzieła przygotowaną przez Panie, porozmawiać z nimi i miło spędzić czas. Oczywiście nikt nie wyszedł głodny. Na Gości czekał imponujący bufet przekąsek przygotowanych przez organizatorki. 
ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content