Przejdź do treści

Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach ma 90 lat

Informacje, 27 kwietnia 2019 22:09

W sobotę (27 kwietnia 2019) miał miejsce niecodzienny jubileusz – Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach świętowało 90-lecie działalności. W wydarzeniu wzięło udział blisko 150 osób. Spotkanie uświetnił występ Orkiestry Dętej Roczyny, dzieci z ZSS w Roczynach oraz jubilatek – zespołu „Roczynianki”.

Podziel się

Zgromadzonych Gości powitały Prezes roczyńskiego KGW Helena Bizoń oraz Halina Brzazgacz, która za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła imponującą historię działalności koła. 
Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach zostało założone ok. 1929 r. i liczyło 15 gospodyń. Zebranie założycielskie, jak i późniejsze spotkania i wszystkie kursy do 1939 roku, odbywały się w domu P. Ludwiki Rokowskiej. W czasie II wojny światowej działalność koła oficjalnie była wstrzymana. Po wojnie koło reaktywowało swoją działalność. Prezeską została Ludwika Węgrzynek, później Helena Gwoździewicz, która "wychowała" swoją następczynię – Helenę Bizoń.
Gospodynie działają prężnie i wielotorowo. Zajmują się organizowaniem m.in.: licznych kursów (kroju, szycia, haftu, gotowania i pieczenia), wspólnie z OSP spotkań walnych, wyjazdów integracyjnych. Ponadto prowadzą warsztaty dla dzieci, podtrzymują tradycję organizacji dożynek, biorą udział w licznych konkursach, na których są doceniane i nagradzane. KGW w Roczynach ma w swoich szeregach prawdziwe talenty: mistrzynie rękodzieła, smaku i … wokalu, który prezentują podczas występów "Roczynianki". Celem nadrzędnym działalności gospodyń jest praca dla dobra wsi i jej mieszkańców, która spotyka się z globalnym uznaniem oraz kultywowanie lokalnej tradycji. Członkinie KGW Roczyny to kobiety z pasją. Pomimo licznych obowiązków zawodowych, domowych, prywatnych znajdują czas i chęci, aby móc działać na rzecz roczyńskiej społeczności. 
W spotkaniu udział wzięli m.in.: zastępca burmistrza Andrychowa Wojciech Polak, skarbnik gminy Andrychów Dorota Żywioł, dyrektor biura burmistrza Agnieszka Gierszewska, radna Rady Powiatu Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic, radni Rady Miejskiej w Andrychowie Zofia Moskwik i Władysław Żydek (także sołtys Roczyn) oraz prezes Lokalnej Grupy Działania "Wadoviana" Dorota Balak. Gospodynie z Roczyn zadbały również o mieszkańców. W niedzielę, 28 kwietnia, po uroczystej mszy świętej zorganizowały „Dzień Otwarty”. Każdy kto miał ochotę mógł przyjść do OSP w Roczynach, aby obejrzeć wystawę rękodzieła przygotowaną przez Panie, porozmawiać z nimi i miło spędzić czas. Oczywiście nikt nie wyszedł głodny. Na Gości czekał imponujący bufet przekąsek przygotowanych przez organizatorki. 
ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content