Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Kolejny wóz dla naszych strażaków

Informacje, 11 stycznia 2017 12:35

Tym razem ochotnicy z OSP w Sułkowicach Łęgu dostaną od władz województwa i gminy nowy samochód.

Podziel się

Dziś – 11 stycznia – w Krakowie, w Urzędzie Marszałkowskim umowę w tej sprawie podpisał Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Wszystko odbyło się w ramach w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”. Dzięki niemu aż 34 Ochotnicze Straże Pożarne z całej Małopolski otrzymają nowoczesne samochody i detektory gazowe. Odbędzie się to w ramach Umowy na sprzęt o łącznej wartości ponad 23 mln zł, które dziś przekazał gminom wicemarszałek Wojciech Kozak. Unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 11 mln zł. Resztę dołożą gminy.
Z naszego regionu w Zachodniej Małopolsce oprócz Andrychowa beneficjentami tegorocznej edycji „Bezpiecznej Małopolski” są też Kęty i Wieprz.
Szczegółowe informacje, a także wypowiedź wicemarszałka Kozaka znaleźliśmy na stronach Urzędu Marszałkowskiego: 
– Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzenia czy wypadku. Nie zapominajmy też o tym, jak ofiarnie nieśli pomoc naszym mieszkańcom podczas ostatnich powodzi. Dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego od lat wspiera ochotnicze straże pożarne – pomagamy remontować remizy, dofinansowujemy zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania. Teraz czas na zakup wozów strażackich – mówił podczas przekazania umów wicemarszałek Wojciech Kozak.
Każdy z 34 nowych wozów jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4×4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się 6 strażaków.
To nie wszystko – każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.
Sprzęt trafi do strażaków w trzech turach. Pierwsze 11 wozów strażackich dotrze do gmin do początku czerwca 2017 roku, kolejne 12 – do połowy lipca. Ostatnie 11 samochodów  zostanie przekazane do połowy sierpnia.
Warto podkreślić, że nowe pojazdy trafią do tych OSP, które najbardziej ich potrzebują. Rozdzielając środki w ramach projektu komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.
Wsparcie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki unijne. Projekt „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 11 mln zł. Resztę kosztów gminy pokryją z własnego budżetu.
Lista gmin (partnerów projektu):
1.    Gmina Krzeszowice
2.    Gmina Mogilany
3.    Gmina Michałowice
4.    Gmina Słomniki
5.    Gmina Sułoszowa
6.    Gmina Charsznica
7.    Gmina Myślenice
8.    Gmina Tokarnia
9.    Gmina Koniusza
10.    Gmina Niepołomice
11.    Gmina Kłaj
12.    Gmina Biecz
13.    Gmina Uście Gorlickie
14.    Gmina Laskowa
15.    Gmina Limanowa
16.    Gmina Dobra
17.    Miasto Grybów
18.    Gmina Stary Sącz
19.    Gmina Szczucin
20.    Gmina Gromnik
21.    Gmina Skrzyszów
22.    Gmina Rzepiennik Strzyżewski
23.    Gmina Trzebinia
24.    Gmina Bukowno
25.    Gmina Klucze
26.    Gmina Zator
27.    Gmina Kęty
28.    Gmina Wieprz
29.    Gmina Andrychów
30.    Gmina Łapsze Niżne
31.    Gmina Raba Wyżna
32.    Gmina Zembrzyce
33.    Gmina Poronin

Podziel się
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
miejsce na twoją reklame
Reklama
Skip to content