Przejdź do treści

Kolejny taki przypadek. Prowadził mimo zakazu

Informacje, 11 marca 2016 09:13

​W czwartek 10 marca w Andrychowie przy ul. Włókniarzy policjanci zatrzymali do kontroli 58-letniego andrychowianina, który kierował VW golfem. Okazało się, że mężczyzna usiadł za kierownicą, pomimo tego, że we wrześniu 2015 roku starosta wadowicki wycofał jego uprawnienia do kierowania pojazdem.

Podziel się

Zgodnie z nowymi przepisami kierowca, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, dopuścił się przestępstwa z art. 180a Kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Przypomnijmy o zmianach przepisów dla kierowców – apel wadowickiej policji
Przed zmianami kierowanie pojazdem pomimo nieposiadania stosownych uprawnień stanowiło wykroczenie (określone w art. 94 & 1 kodeksu wykroczeń), za które przewidziana była  jedynie kara grzywny, z wyłączeniem sytuacji, gdy osoba kierowała pojazdem w czasie orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, który to czyn stanowi przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego. Natomiast od 18 maja artykuł  94&1 kodeksu wykroczeń będzie miał zastosowanie jedynie wobec osób kierujących pojazdem, na który nigdy wcześniej nie miały stosownych uprawnień.  W takim przypadku, obok kary grzywny, możliwe będzie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, o czym ostatecznie zdecyduje sąd.  Osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte, będą odpowiadały za przestępstwo określone w nowym art. 180a kodeksu karnego, za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content