Przejdź do treści

Kiedy wybory samorządowe?

Informacje, 14 września 2022 12:54

Dziś pojawiły się dwie informacje na ten temat – wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych mówi, że sprawa przesądzona – będą wiosną 2024 roku. A rzecznik PiS – też dzisiaj – powiedział, że kwestia ta stanie dopiero na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Zacznijmy od tego, że od dawna trwają spekulacje, czy rządząca partia przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku?

Po co PiS miałby to robić? Opinie są zgodne – aby wybory do parlamentu i do samorządów nie kolidowały i nie wpływały nawzajem na swoje wyniki. To wygodne dla rządzących, zwłaszcza w czasie, gdy poparcie dla PiS znacząco spada. Już poprzednie wybory pokazywały, że rządząca partia nie odnosi sukcesów w wyborach do samorządów – od gmin po sejmiki wojewódzkie. Przegrywa zwłaszcza w dużych miastach i ośrodkach uprzemysłowionych. Mobilizacja wyborców opozycji w tej rundzie, może być tak duża, że przegrana w tych wyborach może mieć wpływ na wyniki walki o Sejm, Senat i władzę w kraju.

Już od roku „dobra zmiana” słała takie sygnały do mediów i spekulowano, czy wybory samorządowe będą przesunięte, a jeśli tak, to o jaki okres – pół roku, czy rok?  

W ostatnich dniach temat wrócił, bo Sejm właśnie zaczął trzydniowe obrady.

Jednak dziś (14 września) rzecznik prasowy PiS (Radosław Fogiel ) przekazał na konferencji prasowej, że na tym posiedzeniu Sejmu w harmonogramie nie ma ustawy o przesunięciu wyborów samorządowych – podaje Gazeta Wyborcza.

Niemal w tym samym czasie wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w wywiadzie dla RMF FM powiedział, że zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości najbardziej prawdopodobne terminy wyborów samorządowych to 7 lub 14 kwietnia 2024 roku.

Z kolei w ostatni piątek rzecznik rządu Piotr Müller informował dziennikarzy, że jeśli w ogóle pojawi się projekt wyborów samorządowych, to nie będzie to projekt rządowy, ale poselski. Dlaczego taki? To proste, bo wtedy skraca się cała procedura. Znacząco ograniczona jest debata nad zaproponowanymi rozwiązaniami oraz rezygnuje się z przeprowadzenia konsultacji publicznych. Taki projekt załatwia się od razu – jedno posiedzenie, jedno głosowanie i po wszystkim. Bez dyskusji w komisjach.

Na koniec przypomnijmy, że wybory burmistrzów, wójtów, prezydentów, a także rad gminnych, powiatowych i wojewódzkich powinny się odbyć zgodnie z końcem obecnej kadencji za rok, jesienią 2023 roku. n

Podziel się
Skip to content