Wypowiedzenie polisy OC auta – kiedy jest to możliwe?
Wielu z nas przyzwyczaiło się do tego, że rezygnujemy z różnego typu produktów, czy usług w dogodnym dla siebie czasie. Jednak w przypadku ubezpieczenia OC samochodu sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ mamy do czynienia z polisą obowiązkową. Do jej wykupienia zobowiązuje nas polskie prawo, a osoby, które będą się od tego migać, muszą spodziewać się kar finansowych za każdy dzień bez ważnego ubezpieczenia OC. To jednak nie oznacza, że raz wykupiona polisa jest dożywotnia.
Co więcej, jak dowiemy się z https://wypowiadamoc.pl/, istnieją sytuacje, w których każdy z nas może wypowiedzieć polisę OC auta. Kiedy zatem jest to możliwe? Kiedy będziemy mogli zrezygnować z ubezpieczenia OC pojazdu? Na pewno nie będzie z tym problemów, gdy dojdzie do zawarcia umowy na odległość. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy kupiliśmy polisę OC telefonicznie, przez Internet, czy za pośrednictwem firmy kurierskiej, bo zawsze mamy trzydzieści dni na jej wypowiedzenie i to bez podawania przyczyny. Musimy jednak liczyć się z tym, że za okres ochrony towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy nam stosowną opłatę.
To jednak dopiero początek, ponieważ wypowiedzenie polisy OC auta jest możliwe również wtedy, gdy kończy się jej ważność. Jeśli okaże się, że aktualne towarzystwo ubezpieczeniowe nie spełnia naszych oczekiwań, zapewnia ograniczoną ochronę lub niską jakość obsługi, to możemy rozwiązać z nią współpracę. Poza tym warto też wypowiedzieć się kończącą polisę, gdy aktualne stawki są po prostu za wysokie i znaleźliśmy znacznie lepszą ofertę. Konkurencja na rynku jest tak duża, że poszczególne firmy robią wszystko, by zachęcić do siebie nowych klientów. Bardzo często przekłada się to na wyższe zniżki, przystępniejsze stawki na OC, czy szerszy zakres ochrony, więc wystarczy dobrze się rozejrzeć, a szybko wybierzemy o wiele ciekawszą ofertę.
Wypowiedzenie polisy OC możliwe jest także wtedy, gdy dojdzie do automatycznego przedłużenia OC i będziemy dysponowali podwójnym OC, czy po prostu wtedy, gdy kupujemy samochód używany. Wiadomo, że każdy pojazd musi mieć OC, więc gdy stajemy się nowymi właścicielami auta, to otrzymujemy pełny komplet dokumentów i OC. Zgodnie z naszym prawem, wcale nie musimy przedłużać umowę zbywcy, zwłaszcza jeśli nie jest ona dla nas atrakcyjna pod względem finansowym lub zakresu ochrony.
Co więcej, lepiej przenieść się do zaufanego towarzystwa ubezpieczeniowego, zwłaszcza jeśli możemy liczyć na dodatkowe profity. Poza tym wypowiedzenie ubezpieczenia OC możliwe będzie też po zezłomowaniu samochodu i takie działania są wskazane głównie wtedy, gdy nasz pojazd doznał szkody całkowitej, naprawa przewyższa jego wartość lub jest stary i stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wypowiedzenie polisy OC auta – jak dopełnić formalności?
Wypowiedzenie polisy OC auta może wydawać się sporym problemem, ale tylko dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym do czynienia. Doświadczeni kierowcy, którzy byli właścicielami różnych pojazdów, wiedzą, że formalności wcale nie zajmują dużo czasu i przebiegają bardzo sprawnie, o ile zabierzemy się do tego odpowiednio. Oznacza to przede wszystkim sporządzenie stosownego wniosku o wypowiedzenie OC w PZU. Kluczowe znaczenie ma to, jakie informacje w nim zawrzemy.
W dobrym wniosku o wypowiedzenie polisy OC auta nie może zabraknąć naszych danych, a więc imienia i nazwiska, adresu, czy numeru PESEL. Jeśli pojazd został kupiony ze współwłaścicielem, to jego dane także muszą znaleźć się we wniosku. Nie można też pominąć informacji związanych z pojazdem, a więc trzeba podać markę i model, numer rejestracyjny oraz numer polisy. Wymagane jest też podanie danych towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług chcemy zrezygnować i podstawę prawną, która pozwala nam na rozwiązanie współpracy.
Dodatkowo, trzeba też podać datę i miejsce sporządzenia wniosku, a następnie złożyć odręczny podpis. Sama forma wniosku jest dowolna. Można go sporządzić odręcznie i jest to wskazane, gdy mamy czytelne pismo. Jeśli obawiamy się tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mieć problemy z rozczytaniem wniosku, to lepiej sporządzić pismo na laptopie, czy nawet na swoim telefonie, zwłaszcza że nie brakuje aplikacji dedykowanych do sporządzania różnego typu dokumentów.
Poza tym, nic nie stoi też na przeszkodzie, by sięgnąć po gotowe wzory wypowiedzenia OC auta i na pewno będą na nas czekać w sieci. Wystarczy skierować się na najlepsze serwisy, a będzie je można pobrać w formacie PDF całkowicie za darmo. Później wystarczy taki dokument wypełnić swoimi danymi, wydrukować i podpisać odręcznie.
Gotowe wypowiedzenie polisy OC auta trzeba dostarczyć do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Można to zrobić osobiście lub listownie. Jedna coraz częściej widać, że ubezpieczyciele oferują też możliwość składania wniosków online, więc warto upewnić się, czy przypadkiem my z takim nie współpracujemy, ponieważ to pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu.