Kilka dni temu dzielnicowy analizując informację opublikowaną na jednym z lokalnych portali internetowych, zainteresował się opisem zdarzenia z udziałem kierowcy guada. Z zamieszczonego w informacji filmiku wynikało, że kierujący na oczach wypoczywających nad rzeką osób, wjechał w nurt rzeki Soły w Kętach. Funkcjonariusz ustalił numer rejestracyjny pojazdu oraz jego właściciela. We wtorek (2.06.2026) w rozmowie z właścicielem quada policjant potwierdził jego udział w zdarzeniu. Poinformował go o konsekwencjach niezgodnego z prawem i bezmyślnego zachowania, a następnie nałożył na niego mandat karny w kwocie 1000 złotych.
Konsekwencje karne
Wjazd pojazdem mechanicznym do wody to wykroczenie z Ustawy o ochronie przyrody. Prawo wodne oraz przepisy o ochronie przyrody chronią cieki wodne przed niszczeniem brzegów i zanieczyszczeniem ekosystemu. Za wjazd do rzeki i poruszanie się po jej brzegach (np. po wałach przeciwpowodziowych) grozi mandat karny. Sprawa może również zostać skierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawcy. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
KPP w Oświęcimiu







