Przejdź do treści

Kampania społeczna „Moje nerki”

Informacje, 10 stycznia 2023 18:35

Głos Seniora oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki prezentuje​ najnowszy​ spot​ ogólnopolskiej kampanii społecznej Moje Nerki z udziałem​ Honorowej Ambasadorki Głosu Seniora - Hanny Piekarskiej!

Kampania Moje Nerki - grafika

Na przewlekłą chorobę nerek w różnym stopniu choruje​ 4,7 mln Polaków​ przy czym​ 95%​ chorych ​o tym nie wie. Jest to druga po nadciśnieniu tętniczym, najczęstsza przewlekła choroba w naszym kraju. Eksperci szacują, że przewlekła choroba nerek skraca oczekiwany czas dalszego życia o​ 30%, natomiast zaawansowana – aż o​ 80%! WHO informuje, że ta choroba do 2040 roku stanie się już 5-tą, co do częstości przyczyną zgonów na świecie.

​Kampania​ Moje Nerki​ jest realizowana przez​ Głos Seniora przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Moje Nerki i Polskim Towarzystwem Nefrologicznym, a także ekspertami, pacjentami​ oraz ambasadorami akcji.

Kampania ma za zadanie zachęcić wszystkich Polaków do zbadania nerek celem wychwycenia wczesnych, bezobjawowych przypadków zaburzenia tego organu. Szczególnie w dobie pandemii, pacjenci odkładali wizyty u lekarzy, a o badaniach profilaktycznych zapominali. Przez to do nefrologów trafiają coraz częściej pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek, którym można zaproponować tylko leczenie nerkozastępcze, tzn. dializoterapię i w dalszej perspektywie przeszczepienie narządu.

Ogólnopolska kampania​ Moje Nerki​ skupia się szczególnie na osobach powyżej 65 roku życia, które stanowią obecnie ponad 25% społeczeństwa Polski jak podaje GUS, czyli 9,8 mln osób (dane z 2020 roku).​ Ponad 95 proc. chorych nie wie, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek. Pokazuje to olbrzymią skalę problemu, wynikającą często z braku świadomości objawów choroby, braku poddawania się regularnym badaniom profilaktycznym a przede wszystkim lekceważenia bądź braku świadomości grożących tego konsekwencji.

Aby wykryć przewlekłą chorobę nerek, wystarczy poddać się prostym badaniom takim jak: badanie ogólne moczu pod kątem białkomoczu, stężenie kreatyniny w surowicy i wyliczenie eGFR (wskaźnik przesączania kłębuszkowego) oraz pomiary ciśnienia krwi, zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka, w tym u osób powyżej 65 roku życia

Dołącz do kampanii Moje Nerki! Udostępnij spot i zostań ambasadorem akcji.

Organizatorzy kampanii:

glosseniora.pl

facebook.com/GlosSeniora​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​mojenerki.pl

Źródło: Głos Seniora

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content