Przejdź do treści

Jubileuszowy Bieg Po Serce Zbója Spod Złotej Górki już we wrześniu

Informacje, 17 września 2022 19:11

18 września 2022 r. odbędzie się X Bieg Po Serce Zbója Spod Złotej Górki organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu, Kultury i Turystyki w Andrychowie we współpracy z Fundacją "Promyczek". To impreza charytatywno-rekreacyjna, podczas której zbierane są środki na pomoc potrzebującym mieszkańcom naszej gminy i okolic. Uczestnicy biegają, jeżdżą, spacerują a nawet pływają aby wesprzeć zbiórkę.

Krótkie podsumowanie 10 edycji biegu

Do tej pory, od 2013 r. uczestnicy biegu wsparli akcję w kwocie ponad 162 tys. złotych. Biegaliśmy dla: Wiktora, Alana, Antosi i Jasia, Tomka, Oliwiera, Bartusia, Karolinki, Marcelinki i Wiktorka. Co roku do akcji włączają się znane osoby, m.in. Julia Kamińska, Jacek Ratusznik, Grzegorz Fijałek czy Łukasz Świrk, organizowane są również mecze charytatywne. W 2016 r. z okazji biegu w Parku Miejskim stanęła rzeźba Zbója, autorstwa Jana Zielińskiego.

Jak czytamy na stronie MOSKiT: W biegu uczestniczyć może każdy bez względu na wiek, stan zdrowia czy też sprawność fizyczną. Organizatorzy wyznaczają dla uczestników dwie trasy:

  • Trasę pieszą można pokonywać w dowolnym tempie, spacerem, biegiem, pojedynczo lub w grupie.
  • Trasę rowerową przeznaczono dla rowerzystów.


Nie liczy się czas przebycia tych tras lecz ilość pokonanych okrążeń. Podczas biegu organizowana jest zbiórka charytatywna a zebrana kwota zostaje przekazana na cel charytatywny.

W tym roku pobiegniemy dla Oliwiera z Wadowic, u którego zdiagnozowano SMA1 – śmiertelną chorobę, która krok po kroku osłabia mięśnie, doprowadzając do najgorszego.

Więcej o biegu znajdziesz tutaj >>

Oto historia Oliwiera i Jego rodziny:

Oliwier urodził się 5 stycznia 2022 roku. Tak bardzo się cieszyliśmy, gdy mogliśmy pierwszy raz dotknąć jego rączek, spojrzeć w malutkie oczka, przytulić… Wyczekany dla rodziców i starszych braci. Jego rozwój przebiegał książkowo. Nikt nie spodziewał się, że za kilka tygodni staniemy oko w oko ze śmiercią…

Po 2 miesiącach synek stracił możliwość podnoszenia nóżek, a jego rączki znacznie osłabły. Zaczęliśmy rehabilitację, jednak nie przynosiła ona żadnych efektów. Wielu lekarzy mówiło, że Oliwier ma jeszcze czas, że jest taki malutki… Ale moje serce podpowiadało mi, że musimy szukać dalej!

Dopiero czwarty neurolog skierował nas na badania do szpitala z podejrzeniem SMA. Do końca nie mogliśmy uwierzyć w to, że nasz synek może mieć w sobie gen, odpowiedzialny za tak okrutną chorobę. 

Wyniki badań przyszły w dniu, w którym Oliwier skończył 6 miesiąc. Zamiast świętować, płakaliśmy nad kartką, na której widniał wyrok śmierci. Tuliłam Oliwiera z całych sił, powtarzając, jak bardzo go kocham… Z drugiej strony czułam przerażenie, niemoc i niezrozumienie.

Dzieci z SMA bez leczenia po prostu umierają. Stan Oliwiera jest coraz cięższy. Każdy pobyt w szpitalu to dla dziecka z SMA śmiertelne niebezpieczeństwo. Za nim pierwsza infekcja, która zakończyła się ogromnymi problemami z oddychaniem. Przez problemy z przełykaniem i odkrztuszaniem lekarze musieli założyć sondę, by uniknąć najgorszego. 

Mieliśmy inne plany i marzenia… Wspólne wakacje, pierwsze urodzinki, czas spędzony razem. Na Oliwiera czekał pokoik, w którym miał postawić swój pierwszy krok. Wszystko przepadło. Teraz liczy się tylko ta zbiórka, dzięki której będziemy mogli wyrwać mojego małego syneczka z objęć śmierci. Musimy działać jak najszybciej!

Gdyby urodził się dwa miesiące później, dołączyłby do przesiewowych badań na SMA dla noworodków w naszym województwie. Los jednak chciał inaczej. Wybrał dla nas dłuższą i bardziej niebezpieczną drogę leczenia. Dlatego tak bardzo potrzebujemy Waszej pomocy. Wsparcia, które pozwoli Oliwierowi normalnie żyć, mieć szczęśliwe dzieciństwo z braćmi i bezpieczną przyszłość. 

Oliwier potrzebuje najdroższego leku – terapii genowej. To walka na śmierć i życie. Tu liczy się czas! Proszę, nie bądź obojętny i daj szansę!

Mama z najbliższymi

[Źródło: siepomaga.pl]

Zbiórka zakończy się 8 października. Kwota, którą organizatorzy chcą zebrać to ponad 10 mln złotych.
Klikając z link TUTAJ możesz wesprzeć zbiórkę. Zachęcamy do wparcia akcji!

Oprac. p

Podziel się
Skip to content