Przejdź do treści

Jubileusze andrychowskiego „Sokoła”

Bez kategorii, 11 października 2023 11:08

W tym roku obchodzimy ważne rocznice związane z andrychowskim gniazdem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Z tej okazji zaplanowano dwie imprezy.

Jak przypomina dr hab. Andrzej Nowakowski, zaangażowany w reaktywowanie ruchu sokolego, w 2023 roku obchodzimy 120-lecie powstania „Sokoła” w Andrychowie oraz piątą rocznicę jego reaktywowania. – „Sokół” pod Pańską Górą powstałby wcześniej, ale miasto dotknęły klęski żywiołowe, jak choćby pożar drewnianej zabudowy przy obecnej ulicy Krakowskiej – wspomina naukowiec. – Zatem to się odwlekło, ale rok 1903 jest tym kamieniem milowym dla działalności andrychowskich sokołów. Reaktywacja gniazda nastąpiła w 2018 roku „Sokół” ma swoją siedzibę w „Bawełniance”.

W nawiązaniu do jubileuszy przygotowano dwie imprezy. Obie są kontynuacją podobnych przedsięwzięć w latach ubiegłych. Już 16 października odbędzie się rajd szkolny na Groń Jana Pawła II, co ma być zarazem uczczeniem 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Natomiast imprezą ogólnodostępną tak dla młodzieży jak i osób starszych będzie organizowany po raz trzeci „Bieg na milę”. Rywalizacja odbywać się będzie na stadionie „Beskidu” 10 listopada, a więc nieprzypadkowo w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. „Sokół” tym samym uczci nie tylko własny jubileusz, ale także święto państwowe. O szczegółach dotyczacych zapisów poinformujemy w osobne publikacji.

jd Fot. Archiwum „Nowin Andrychowskich”

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content