Przejdź do treści

Jawiszowicka perła architektury

Kultura, 13 lipca 2022 08:35

Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze "BRZOST" po raz kolejny zaprasza do zwiedzania zabytkowego, drewnianego kościoła pw. św. Marcina w Jawiszowicach! Do końca września, po jawiszowickiej perle architektury zainteresowanych oprowadzać będzie niezawodna jak co roku, Pani Maria Jabłońska.

Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „BRZOST” już po raz drugi włączyło się do realizowanego przez Małopolska Organizacja Turystyczna projektu pn.: „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”, dofinansowanego ze środków Województwa Małopolska.

Serdecznie zapraszamy! Jawiszowice są zaledwie 25 km od Andrychowa, warto się wybrać i zwiedzić okoliczne atrakcje!

We wsi położonej w dolinie Wisły, na miejscu kościoła spalonego w 1511 roku, według tradycji niechcący podpalonego przez syna organisty, w 1692 roku zbudowano nowy drewniany kościół parafialny.
To modrzewiowa, barokowa świątynia konstrukcji zrębowej, podbita gontem. Nawę i prezbiterium kryje wielopołaciowy, jednolity dach gontowy szerokości nawy, nad węższym prezbiterium wysunięty szerokim okapem na wspornikach. To kościół trójdzielny składający się z nawy, trójbocznego prezbiterium i wieży otoczonej zamkniętymi podcieniami zwanymi sobotami. Wysoka wieża konstrukcji słupowej ma lekko pochyłe ściany obite gontem, wieńczy ją oszalowana deskami izbica z ażurową latarnią i cebulastym hełmem. Na kalenicy dachu znajduje się wieżyczka-sygnaturka z ażurową latarnią.

Nawę kryje strop, prezbiterium płytkie, pozorne sklepienie kolebkowe, zdobią je polichromie z lat 20. XX wieku. Wyposażenie jest głównie z XVII–XVIII wieku. Ołtarz główny pochodzi z około 1700 roku, a dwa neogotyckie ołtarze boczne z XIX wieku. W prezbiterium umieszczono pietę z kapliczki na Olszynach z około 1370 roku. Na belce tęczowej znajduje się barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Boskiej i świętych. Cenne są: kute drzwi do zakrystii pochodzące z poprzedniego kościoła, rokokowa ambona, późnobarokowe stalle, wczesnobarokowy konfesjonał z figuralnymi malowidłami. Ciekawa jest kamienna kropielnica o ludowym charakterze z XVII wieku i kilka barokowych obrazów. [visitmalopolska.pl]

Oprac. p Fot. visitmalopolska.pl

Podziel się
Skip to content