Gdzie można skorzystać z pożyczki na dowód osobisty?
W pierwszej kolejności należy wyodrębnić różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. O kredyt możemy starać się jedynie w banku. Ten rodzaj zobowiązania jest nieco trudniejszy do zdobycia. Banki na ogół stawiają konsumentom wyższe wymagania niż firmy pozabankowe. Choć oba podmioty finansowe (banki i firmy pożyczkowe) sprawdzają zdolność kredytową i historię kredytową konsumentów, to otrzymanie pożyczki nie wymaga dopełnienia tylu formalności. Pożyczka to produkt udostępniany przez pozabankowe firmy pożyczkowe. W związku z podleganiem firm pożyczkowych pod inne przepisy prawa niż komercyjne banki, pożyczkę faktycznie łatwiej jest pozyskać.
Zarówno o pożyczkę, jak i o kredyt gotówkowy na dowód osobisty możemy się starać w stacjonarnej placówce, jak również przez Internet. Takie możliwości dają konsumentom wybór formy składania wniosku. Nie da się ukryć, że pożyczka na dowód przez Internet stała się niemal hitem. Wiele osób ceni sobie pozyskiwanie środków bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowym atutem jest zminimalizowanie formalności przez pożyczkodawców, co wiąże się z szybkim procesem wnioskowania.
Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę na dowód?
Tak jak w przypadku kredytu, tak i przy pożyczce wnioskodawca musi spełnić określone wymagania. Wytyczne te mogą się różnić w zależności od firmy, którą wybierzemy. Jest jednak kilka stałych kryteriów, których spełnienia wymagają wszystkie instytucje finansowe. Należą do nich:
Pełnoletność
Każdy konsument, który ubiega się o pożyczkę na dowód, musi mieć ukończone 18 lat. Według polskiego prawa osoba pełnoletnia otrzymuje pełną zdolność do czynności prawnych. Otrzymuje zatem uprawnienia np. do podpisywania umów we własnym imieniu. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre firmy pożyczkowe, tak jak banki udzielają wsparcia finansowego osobom, które ukończyły 21 lub nawet 23 lata. Związane jest to ze zdolnością kredytową i stabilniejszą pozycją zawodową. Większość młodych Polaków pomimo osiągnięcia pełnoletności kontynuuje naukę, co utrudnia możliwość zarobkowania. Przeważnie młodzi Polacy do ukończenia studiów wyższych pozostają na utrzymaniu rodziców. Ich ewentualna praca łączona ze studiami ma raczej charakter tymczasowy. Podmioty udzielające wsparcia finansowanego muszą jednak mieć pewność, że pożyczone pieniądze zostaną zwrócone. Stąd przeważnie konieczność stałego źródła dochodu.
Źródło dochodu
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, każda instytucja udzielająca pożyczek, czy kredytów bada, czy wnioskodawca wykazuje się zdolnością kredytową na odpowiednim poziomie. Zdolność kredytową rozumie się, jako możliwość wywiązania się ze spłaty kredytu lub pożyczki w określonym czasie. Na zdolność kredytową wpływa szereg bardzo różnych czynników, od wysokości i rodzaju zobowiązania zaczynając, na liczbie osób w gospodarstwie domowym kończąc. Każda firma może zwracać uwagę na inne czynniki. Dlatego niekiedy możemy otrzymać pożyczkę bez najmniejszych problemów, nawet gdy pracujemy na podstawie umowy cywilno-prawnej. Bardzo dużo zależy od wewnętrznych ustaleń firmy, do której zgłaszamy się po dodatkowe środki. Zanim złożymy wniosek o pożyczkę, warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi, które stawia dana firma. Więcej informacji na temat zdolności kredytowej i metod jej badania znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
Historia kredytowa
Aby otrzymanie dodatkowej gotówki było możliwe zarówno kredytodawcy, jak i pożyczkodawcy sprawdzają historię spłat poprzednich zobowiązań wnioskodawcy. Historia kredytowa jest częścią badania zdolności kredytowej. To bardzo ważny czynnik mający ogromny wpływ na to, czy konsument otrzyma wsparcie finansowe, czy jego wniosek zostanie odrzucony. Podmioty finansowe oceniają konsumentów na podstawie tego, jak w przeszłości spłacali swoje zobowiązania i jak bardzo obecnie są obciążeni innymi zobowiązaniami. Jeśli wnioskodawca zawsze terminowo wywiązywał się ze spłaty swoich kredytów, pożyczek, czy zakupów ratalnych, a obecnie nie jest nadmiernie obciążony innymi zobowiązaniami, nie musi się obawiać tego badania. Problem z otrzymaniem środków mogą mieć natomiast osoby, które są obecnie zadłużone i nie spłacają rat w wyznaczonym czasie. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe obawiają się, że nierzetelny konsument również w ich przypadku nie będzie zwracał pożyczki według ustaleń zawartych w umowie.
Dowód osobisty
Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem poświadczającym tożsamość. Wymagany jest przy zawieraniu każdej umowy o pożyczkę lub kredyt. Niekiedy konsumenci, zwracając się z pytaniem, czy mogą posłużyć się paszportem lub prawem jazdy. Paszport jest również uznawany za dokument tożsamości, jednak mało która instytucja go honoruje. Przeważnie paszport dopuszczony jest wówczas, gdy konsument jest w stanie uzasadnić konieczności użycia właśnie paszportu (np. przy zgłoszonej kradzieży dowodu osobistego). Z kolei prawo jazdy jest dokumentem poświadczającym zdobyte przez konsumenta uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Nie jest więc dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nie możemy zatem liczyć, że uda nam się otrzymać pożyczkę na prawo jazdy.
Podsumowanie
Jeśli chcemy skorzystać z pożyczki na dowód osobisty, musimy pamiętać o tym, że zarówno bank, jak i firma pożyczkowa będą wymagać spełnienia również innych kryteriów. Na ogół jednak nie musimy dokumentować swojego zatrudnienia i dochodu. Taką możliwość dają nam głównie pożyczki pozabankowe. Złożenie wniosku online wiąże się z koniecznością weryfikacji tożsamości. W tym celu pożyczkodawcy wykorzystują przelewy weryfikujące lub specjalne aplikacje, które przy okazji potwierdzają zdolność kredytową konsumenta. Dzięki aplikacji weryfikującej proces starania o pożyczkę znacznie się skraca i gotówkę możemy otrzymać znacznie szybciej.