Przejdź do treści

Jakie cechy powinien kształtować sport i jaką dyscyplinę wybrać?

Sport, 21 lutego 2022 08:32


W styczniu bieżącego roku Klub Szermierzy Szpada Wadowice zapytał ponad 100 rodziców dzieci uprawiających różne dyscypliny sportowe, jakie cechy charakteru powinien rozwijać sport. Na pierwszym miejscu pojawiło się zdyscyplinowanie (89% ankietowanych), następnie waleczność (56%), precyzja (51%), punktualność (48%) i kreatywność (44%).

Według Pana Eugeniusza Olesiaka, trenera KS Szpada Wadowice, który w swojej karierze prowadził aż 5 olimpijczyków (w tym dwukrotnego mistrza olimpijskiego) szermierka jest idealnym sportem do kształtowania wyżej wymienionych cech charakteru. Co więcej, doskonale rozwija kondycję fizyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Spróbować może każdy, wcześniejsze przygotowanie nie ma znaczenia, najważniejsze są chęci. – dodaje trener Olesiak.

W niedzielne przedpołudnie 20 lutego 2022 r. przekonać się o tym mogły osoby związane z regionem, które nigdy wcześniej nie uprawiały szermierki. Do walki stanęli: Bartosz Kaliński (Burmistrz Wadowic), Konrad Wójcik (Mistrz Świata we Fryzjerstwie), Stanisław Kwaśny (współwłaściciel firmy AMS Group), Grzegorz Dukielski (Dyrektor BNP Paribas Green Film Festival), Dorota Balak (Prezes Stowarzyszenia LGD „Wadoviana”), Beata Strzałka (Pracownik Lasów Państwowych, jedyna Pani Podleśniczy w regionie i dr nauk leśnych), Marika Kudra (Mistrzyni Polski w BMX, reprezentująca na co dzień klub Aquila Wadowice), oraz Małgorzata Targosz Storch (Kierownik wydziału promocji UM Wadowice, członek Zarządu Powiatu Wadowickiego).

W Polsce istnieje około 130 klubów szermierczych. Zdecydowana większość z nich zlokalizowana jest w średnich i dużych miastach. Wadowice są pod tym kątem wyjątkowe. „Misja Olimpiada Paryż 2024 rozpoczęta!” – mówi z przymrużeniem oka burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. I dodaje – „Jestem dumny, że w Wadowicach mamy tak wspaniałych szermierzy. Na własnej skórze mogłem się przekonać, że ten sport wymaga dużego wysiłku, ale każdy może spróbować. Na uwagę zasługuje
wysoka kultura osobista, która towarzyszy szermierce.” O swoich wrażeniach opowiedział również Pan Stanisław Kwaśny, współwłaściciel firmy AMS Group. „Już od 2018 roku jesteśmy sponsorem KS Szpada Wadowice. Chciałem się przekonać jak to jest zmierzyć się z przeciwnikami na planszy. Utwierdziłem się tylko w przekonaniu, że nasze wsparcie finansowe przynosi ogromne korzyści lokalnej młodzieży. No i zabawa była przednia!” Członkowie klubu podkreślają rodzinną atmosferę, która w nim panuje. O swojej historii związania się z KS Szpada Wadowice mówi Pan Bartłomiej Wojdyło. „Kiedy kilka lat temu przeprowadziłem się do Wadowic, nie mogłem uwierzyć, że mamy tutaj klub szermierczy. Wróciły wspomnienia z mojego
dzieciństwa, kiedy razem z braćmi walczyliśmy w tarnowskim Pałacu Młodzieży. Postanowiłem zabrać na trening moich synów, którzy mieli wtedy 5 i 7 lat. Szybko zakochali się w szermierce i traktują ją bardzo poważnie. Co ciekawe, po kilku miesiącach do treningów dołączyła moja żona, a i mi zdarza się stanąć do walki. W klubie mamy dzisiaj wielu przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił!”

Na koniec najważniejsza informacja! Prezes lokalnego klubu, Pani Katarzyna Morek zaprasza dzieci i młodzież na darmowe treningi przez cały miesiąc marzec. „Od 2012 roku zdobyliśmy już ponad 180 medali na zawodach krajowych i międzynarodowych. Do kolejnych sukcesów potrzebujemy tylko większej ilości dzieci, które chcą przeżyć wspaniałą przygodę!”. Więcej informacji na www.facebook.com/KlubSzermierzySzpadaWadowice

O Klubie Szermierzy Szpada Wadowice:
Treningi w klubie prowadzone są pod okiem jednego z najbardziej doświadczonych trenerów w Polsce. Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.30 dla dzieci poniżej 11 lat i od 18.00 dla młodzieży i amatorów, w siedzibie klubu – Jaroszowice 81. W ramach treningów zapewnione jest pełne, wyłącznie atestowane wyposażenie szermiercze, z którego bez opłat mogą korzystać członkowie klubu.

Kontakt dla mediów: Bartłomiej Wojdyło, tel. 600-244-350

Źródło: Klub Szermierzy Szpada Wadowice

Podziel się
Skip to content