Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Jakie będą w 2020 roku ceny wody i ścieków

Informacje, 06 grudnia 2019 12:51

W przyszłym roku za wodę i ścieki w sumie zapłacimy o 60-70 groszy więcej. To konsekwencja wzrostu cen energii, opłaty za składowanie osadów, wzrosty kosztów pracy i innych czynników. Dlatego nie 13 zł 39 groszy brutto, ale będzie to 14 złotych maksymalnie. I ta stawka wejdzie od czerwca.

Podziel się

Takie są kalkulacje Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie, o czym dziś (6 grudnia) mówił w Radiu Andrychów prezes Jan Mrzygłód. Przypomniał, że od dwóch lat o cenie ścieków decyduje „regulator” – urzędnik Wód Polskich, który zatwierdza stawki na okres trzyletni. Wcześniej robiła to Rada Miejska. 
Ustalenie taryf na trzy lata z góry jest niezwykle trudne – mówi prezes Jan Mrzygłód. – Utrudniają to dynamicznie zmieniające się warunki ekonomiczne. Niech przykładem będzie wzrost cen energii. W tym roku ZWiK płaci za megawatogodzinę 195 zł i 20 gr. W roku 2020 cena prądu dla ZWiK  skoczy do 309 zł za megawatogodzinę – wzrost o 58 proc. Poza tym Zakład musi pozbyć się co roku do 2,5 tys. ton osadów wytrąconych ze ścieków. Dwa lata temu (gdy taryfy zaczął zatwierdzać „regulator) za tonę osadów trzeba było zapłacić odbierającemu je składowisku (poza Gminą Andrychów) 106 zł. W roku przyszłym będzie to 250 zł. Do tego dochodzą inne czynniki wzrostu kosztów, jak podatek od nieruchomości czy wzrost płacy minimalnej. 
To wszystko spowoduje, że łączna opłata za wodę i ścieki wzrośnie o 4,56 proc z 13 zł 39 gr do 14 zł 
Podobne podwyżki za wodę i ścieki – jak mówi prezes ZWiK – przygotowują  inne samorządy, co widać po ilości wniosków do Wód Polskich o skrócenie okresu taryfowego i możliwość korekty cen za te usługi.
mn

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content