Przejdź do treści

Jak zwiększa się poziom zatrudnienia w Andrychowie

Informacje, 22 lutego 2017 12:33

Od wielu lat polskie gminy szukają złotego środka na rozwiązanie problemu, jakim jest bezrobocie. Choć rozwiązanie tego problemu wymaga dużo czasu, wysiłku i pracy, władze Andrychowa nie załamują rąk i wciąż tworzą nowe inicjatywy aktywizujące mieszkańców.

Podziel się

Już od 2014 roku mówi się o powstaniu w Andrychowie strefy ekonomicznej, w której powstaną nowe zakłady pracy. Gmina już jakiś czas temu wykupiła grunty i rozpoczęła proces powiększania krakowskiej Strefy Ekonomicznej, dzięki której uruchomienie nowych zakładów pracy w Andrychowie będzie możliwe. Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej nie należy do łatwych projektów i wymaga bardzo dużego zaangażowania. Jak twierdzi Burmistrz miasta, wszystko jest na dobrej drodze i projekt cały czas się rozwija. Mówi się, że już wkrótce rozpocznie się modernizacja dróg oraz całej infrastruktury, która umożliwi funkcjonowanie strefy ekonomicznej. Na razie nie wiadomo, kiedy pierwsze zakłady zostaną uruchomione. Jeśli jednak jest tak, jak twierdzą władze gminy, w niedalekiej przyszłości w mieście powstanie kilka nowych zakładów pracy, które zapewnią pracę większości mieszkańców.

W Andrychowie już od wielu lat działa Ośrodek Kształcenia Zawodowego, które realizuje projety aktywizujące pracowników. Poprzez uczestnictwo w spotkaniach z potencjalnymi pracodawcami, finansowane kursy, a także ciekawe, całkowicie darmowe szkolenia mieszkańcy gminy mogą zdobywać nowe kompetencje. Co ciekawe, bardzo często kursy i szkolenia organizowane są w porozumieniu z pracodawcami, dzięki czemu po zakończeniu nauki, uczestnicy mają zapewnioną pracę. Uczestnikami szkoleń są nie tylko młode osoby, lecz także mieszkańcy gminy po 50 roku życia oraz ci, którzy od wielu lat nie byli aktywni zawodowo.Takie działanie pokazuje, że można się uczyć i zdobywać nowe umiejętności niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku.

Niestety nie ma możliwości, aby skutecznie rozwiązać problem bezrobocia w kilka miesięcy. Gminy muszą szukać różnych rozwiązań na aktywizację mieszkańców, a także nawiązywać współpracę z wieloma, różnymi instytucjami, które pomagają bezrobotnym. Andrychów stale współpracuje z PUP Wadowice. W każdym tygodniu Urząd publikuje nową listę ofert dla pracowników fizycznych oraz umysłowych. PUP w Wadowicach publikuje oferty nie tylko w Andrychowie czy w Wadowicach, lecz w całym regionie, dzięki czemu oferta dla pracowników jest o wiele szersza i ciekawsza. Ponadto, dzięki dynamicznie rozwijającej się komunikacji autobusowej w gminie mieszkańcy nie muszą martwić się o dojazd i powrót z pracy. W tym roku do miasta maja trafić kolejne, nowe autobusy, a co najważniejsze władze planują uruchomienie kolejnych linii autobusowych, co z pewnością wielu osobom znacznie ułatwi dojazd do pracy.

Ponieważ znalezienie stałej, dobrze płatnej pracy zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych, młodzi ludzie szukają pomysłów na alternatywny zarobek. Dla wielu mieszkańców Andrychowa i innych gmin w całym kraju, miejscem, gdzie można w stosunkowo łatwy sposób zarobić pieniądze, jest internet. Wypełnianie ankiet, praca zdalna czy gry online dają możliwość zarobienia pieniędzy w sieci. Ważne jest, że w wielu przypadkach nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia, ponieważ korzystając z samouczków, szkoleń i tutoriali można nauczyć się wszystkiego samodzielnie. Ciężko jednak powiedzieć, czy pieniądze zarobione online należy traktować jako pracę, czy raczej jako możliwość dorobienia. Najważniejsze jest jednak to, że w ogóle istnieje możliwość zarabiania online, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy o tym jedynie pomarzyć.

Andrychów dokładnie tak samo, jak setki innych polskich gmin od wielu lat boryka się z problemem bezrobocia. Obecnie, za sprawą działania lokalnych władz, a także dofinansowań unijnych sytuacja na rynku pracy poprawiła się, jednak nadal nie jest taka, jakiej moglibyśmy oczekiwać. Widać, że w Andrychowie dużo się zmienia, choć są to zmiany następujące bardzo powoli. Mamy nadzieję, że uruchomienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w końcu rozwiąże ten wieloletni problem, a mieszkańcy gminy nie będą musieli martwić się o swoje zatrudnienie.

Materiał nadesłany.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content