– Czy blizny po cesarskim cięciu to dla kobiet duży problem estetyczny?
Ciąża i okres po porodzie to dla kobiety czas ogromnych zmian i to w bardzo wielu obszarach. Dużo zmian dotyczy wyglądu, ponieważ ciało przygotowuje się na przyjście dziecka na świat. Najczęstszym problemem wśród młodych mam są rozstępy oraz wiotkość skóry na brzuchu. W przypadku kobiet, które rodziły drogą cesarskiego cięcia, mamy do czynienia jeszcze do dodatkowym problemem, jakim jest blizna po zabiegu. Jest to szeroka, kilkucentymetrowa blizna przechodząca poziomo przez podbrzusze. Nie zawsze da się ją ukryć pod bielizną czy kostiumem kąpielowym. Sprawy dodatkowo się komplikują, jeśli szew był założony nieestetycznie lub blizna jest gruba i przerośnięta. Dla wielu kobiet blizna po cesarce jest rzeczywiście rzeczą trudną do zaakceptowania pod względem estetycznym. A że w Polsce blisko połowa wszystkich porodów kończy się cesarskim cięciem, grupa pań dotkniętych tym problemem, jest naprawdę duża.
– Jakie są najlepsze zabiegi na blizny po cesarskim cięciu?
Jeśli chodzi o usuwanie blizn w Krakowie w naszej klinice, to sięgamy w tym przypadku po metody stymulujące przebudowę skóry właściwej i syntezę kolagenu. W tym wskazaniu stosujemy najczęściej laser frakcyjny ablacyjny. Powoduje on powstawanie mikrouszkodzeń w obrębie naskórka i skóry właściwej. Jest to impuls dla komórek tkanki łącznej do regeneracji oraz wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych – składników macierzy, które nadają skórze gładkość, sprężystość i wytrzymałość mechaniczną. Jednocześnie laser pozostawia małe obszary nienaruszonej tkanki, co jeszcze bardziej przyspiesza korzystne zmiany fizjologiczne. Inną metodą, którą stosujemy raczej w przypadku świeżych blizn, jest mikronakłuwanie. Wykonuje się je przy użyciu urządzenia 4.0 https://neonia.com.pl/laseroterapia/dermapen/, które jest w stanie wykonać nawet 1300 nakłuć w ciągu sekundy. Igiełki, w które jest wyposażony ten sprzęt, są bardzo cienkie i delikatne. Nie ma też ryzyka zaciągania skóry. W terapii blizn często decydujemy się również na łączenie ze sobą różnych metod.
– Kiedy najlepiej jest zgłosić się na usuwanie blizny po cesarce?
Generalna zasada dotycząca usuwania blizn brzmi: „Im szybciej, tym lepiej”. Im blizna świeższa, tym mniej zabiegów potrzeba i tym lepsze efekty można osiągnąć. Oczywiście zawsze należy odczekać, aż rana całkowicie się wygoi, czyli zazwyczaj trwa kilka miesięcy. W przypadku blizn po cesarskim cięciu trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki jak chociażby to, czy kobieta karmi piersią. Zabiegów laserowych ani mikronakłuwania nie powinno się wykonywać w okresie laktacji. Inne przeciwwskazania, które mogą dotyczyć kobiet po porodzie, to na przykład świeża opalenizna, infekcje skórne i cukrzyca. Paniom, które chciałyby się pozbyć blizny po cesarskim cięciu, proponuję umówienie się na konsultację ze specjalistą medycyny estetycznej, który oceni bliznę, zbierze wywiad i zaproponuje klientce konkretne postępowanie.
– Czy bliznę po cesarce można całkowicie usunąć?
Jako specjaliści medycyny estetycznej podczas pracy z bliznami zawsze staramy się usunąć je w całości. Przy bliznach świeżych bardzo często się nam to udaje. Z bliznami starszymi jest zdecydowanie trudniej. W takiej sytuacji udaje nam się zazwyczaj bardzo istotnie zredukować widoczność blizny, nawet o 80%. Na początku procesu bardzo trudno jest przewidzieć, jak zachowa się blizna u konkretnej osoby, ponieważ zależy to od wielu czynników.
– Czy zabiegi trzeba powtarzać?
Tak, w przypadku usuwania blizn powtarzanie zabiegów jest bardzo ważne. To, ile wizyt będzie potrzebne, jest kwestią mocno indywidualną. Oprócz tego, czy mamy do czynienia ze świeżą czy starą blizną, ważna jest rozległość blizny, obecność zrostów i odpowiedź tkanki łącznej na stymulację. Standardowo wykonujemy od 4 do 6 powtórzeń w odstępie kilku tygodni. Jeśli występują zrosty, często decydujemy się dodatkowo na pracę kaniulą.
Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/