Umowa kupna sprzedaży samochodu – dlaczego jest tak ważna?
Umowa kupna sprzedaży samochodu lub inny dokument potwierdzający zawarcie transakcji stwierdza Twoje prawo własności do samochodu. To właśnie na podstawie takiego dokumentu będziesz miał możliwość zarejestrowania auta w wydziale komunikacji na swoje dane osobowe. Umowa kupna samochodu w wielu kwestiach zabezpiecza także interesy nabywcy. Jeśli w takiej umowie nie zostaną uwzględnione wady lub mankamenty auta, a po zakupie okaże się, że mogły one zostać utajone przez sprzedawcę celowo, wówczas nabywca może skorzystać z prawa rękojmi. W ramach tego prawa można oddać samochód i odzyskać pieniądze lub ubiegać się o pokrycie kosztów związanych z wyeliminowaniem wad ukrytych z kieszeni sprzedawcy.
Nieco inaczej wyglądają formalności przy zakupie auta od osoby prywatnej, a inaczej w przypadku zakupu od firmy, np. od salonu czy ubezpieczalni. Firmy mogą bowiem wystawić pełnoprawny dokument kupna sprzedaży w formie faktury, podczas gdy osoba prywatna nie ma takiej możliwości. Jeśli interesuje Cię zakup auta od firmy ubezpieczeniowej, na stronie internetowej https://autoumowa.pl/samochody-z-ubezpieczalni-czy-warto-kupowac/ znajdziesz wiele ciekawych informacji na ten temat i dowiesz się, czy jest to opłacalne rozwiązanie.
Jakie dane powinna zawierać umowa kupna samochodu?
Zarówno sprzedający, jak i kupujący powinni się upewnić, że spisana umowa zawiera wszystkie stosowne informacje, które pozwolą załatwić wymagane formalności już po zawarciu transakcji. Kompletna umowa na pewno powinna zawierać:
- szczegółowe dane osobowe i adresowe stron transakcji;
- informacje i specyfikę techniczną samochodu;
- oświadczenie sprzedawcy o posiadaniu prawa własności i o tym, że auto jest wolne od wad prawnych oraz innych zobowiązań ze strony osób trzecich;
- oświadczenie nabywcy, że został poinformowany o wadach i mankamentach pojazdu w zakresie wyszczególnionym w umowie;
- wartość transakcji w formie liczbowej i słownej;
- data i miejsce sporządzenia umowy;
- sposób zapłaty i przekazania auta nabywcy;
- ustalenia w kwestii tego, kto zobowiązuje się opłacić podatek PCC.
Na zakończenie, wszystkie strony transakcji muszą złożyć swoje odręczne podpisy na każdej stronie umowy kupna sprzedaży samochodu. Pamiętajmy, że dobrze spisana umowa jest zabezpieczeniem interesów zarówno sprzedawcy, jak i kupującego. Umowa powinna zostać spisana w dwóch egzemplarzach, aby obie strony transakcji otrzymały własny egzemplarz.
Kto powinien przygotować umowę kupna sprzedaży auta?
Przyjmuje się, że zwyczajowo to na sprzedawcy ciąży obowiązek przygotowania i spisania umowy kupna-sprzedaży. W praktyce jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony wspólnymi siłami sporządziły umowę, która będzie dla nich satysfakcjonująca. Oznacza to, że nabywca jak najbardziej może zaproponować własny wzór umowy kupna samochodu. Jest to wręcz wskazane w sytuacji, gdy umowa przygotowana przez sprzedawcę nie zawiera informacji, które zdaniem nabywcy zdecydowanie powinny znaleźć się na takiej umowie.
Skąd można pobrać gotowy wzór umowy kupna samochodu?
Sporządzenie kompletnej i poprawnej umowy kupna sprzedaży auta może być dużo prostsze, gdy mamy pod ręką gotowy wzór. Zawiera on bowiem wszystkie informacje, które powinny znaleźć się na tego typu umowie. Druk umowy kupna sprzedaży auta można pobrać przez Internet. Jak już wiesz, sporządzenie takiej umowy zwyczajowo spoczywa na sprzedawcy, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby to osoba kupująca przedłożyła własny wzór umowy. Polskie prawo nie reguluje bowiem dokładnego kształtu umowy kupna samochodu. To w interesie obu stron transakcji jest dopilnowanie tego, aby w umowie znalazły się wszystkie kluczowe informacje.
Jakie formalności czekają Cię po zakupieniu samochodu?
Zwyczajowo to nabywca auta jest zobowiązany umową kupna samochodu do zapłacenia podatku PCC, chyba, że spisana umowa stanowi inaczej. Ponadto, nowy właściciel pojazdu powinien zadbać o ważne badanie techniczne, a także uregulować kwestie związane z ubezpieczeniem (polisa poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na nabywcę, aczkolwiek nabywca często decyduje się na wykupienie własnej polisy o szerszym zakresie ochrony). Ponadto, w przeciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy nowy właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia nabycia samochodu i jego zarejestrowania w urzędzie. Formalności związane z rejestracją auta załatwia się w wydziale komunikacji.