Trzeba jedynie zacząć działać w tym kierunku i uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty nie przychodzą z dnia na dzień. Wprawdzie idzie bardzo szybko zgubić sporo kilogramów, ale zbyt restrykcyjne diety z pewnością negatywnie odbiłyby się na zdrowiu, a tego nikt by nie chciał. Zatem jak się zabrać za zrzucanie brzucha?
Zacznijmy od diety
Pierwszą i w zasadzie najważniejszą kwestią, jeśli zależy nam na zrzuceniu brzucha jest odpowiednia dieta. Ta powinna być zbilansowana, zapewniająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz przede wszystkim zdrowa. Nie możemy również zapomnieć, że musi ona charakteryzować się deficytem kalorycznym, czyli dostarczać mniej energii, niż jej potrzebujemy. Do określenia zapotrzebowania energetycznego możemy posłużyć się wzorami dostępnymi w internecie lub określić je samodzielnie. Wybierając opcję drugą musimy jedynie zacząć liczyć kalorie np. w ciągu tygodnia i sprawdzić jakimi zmianami na wadze poskutkowała taka ilość kalorii. Jeśli nasza waga się nie zmieniła, to wystarczy od danej ilości odjąć 300 – 500 kcal układając dietę na kolejny tydzień.
Plan dietetyczny możemy w całości ułożyć samodzielnie lub zakupić indywidualny, przygotowywany przez specjalistów. Firm, które oferują usługi tego typu w internecie nie brakuje, więc ze znalezieniem nie powinno być większych problemów (np. Fabryka Siły). Wprawdzie jest jeszcze możliwość skorzystania z gotowców dostępnych w internecie, ale i tak każdy z nich wymagałby określonych modyfikacji, aby dostosować plan do danej osoby. Jest to takie rozwiązanie pośrednie między układaniem diety od podstaw, a zamawianiem gotowego planu.
Więcej sportu
Poza dietą, która jest najważniejsza warto zadbać również o odpowiednią ilość ruchu, która przyspieszy metabolizm. Mogą to być nie tylko zajęcia na siłowni, ale również w domu – nawet bez dodatkowego sprzętu. Ćwiczeń, które możemy wykonywać bez niego jest dość sporo, więc brak siłowni w okolicy nie powinien być żadną wymówką. Oczywiście, jeśli pogoda dopisuje, to warto zdecydować się na cardio na zewnątrz np. jazdę na rowerze, bieganie itp.
Wprowadzając dodatkową aktywność fizyczną do codziennej rutyny zdecydowanie łatwiej będzie nam osiągnąć deficyt kaloryczny, nawet bez radykalnego ucinania kalorii w ciągu dnia.
O czym warto pamiętać przy odchudzaniu
Zrzucanie brzucha wbrew pozorom nie jest aż tak trudnym procesem, jeśli tylko odpowiednio się do tego przyłożymy, a nie „po łebkach”. Problemy z nadwagą u osób zdrowych wynikają jedynie z zaniedbać związanych z jedzeniem i brakiem ruchu. Częste „fast foody” i długie siedzenie przy komputerze z pewnością nie sprzyja utracie kilogramów.
Warto pamiętać, że zdrowe odchudzanie to proces długotrwały (chyba, że do zrzucania jest niewiele), więc nie warto się niecierpliwić. Wszystko przyjdzie w swoim czasie, ale, aby uniknąć efektu jo-jo i powrotu do starej wagi – najlepiej nawet po zakończeniu „diety” stale pilnować, aby posiłki były zbilansowane i możliwie jak najmniej przetworzone.