Czym są odsetki?
Wielu osobom odsetki kojarzą się z karą za opóźnienie. Możesz spotkać się z nimi w szczególności podczas spóźniania się w regulowaniu swoich należności. Odsetki definiuje się jako dodatkowy koszt pieniężny, który musi ponieść dłużnik, jeśli nie uregulował należności wierzycielowi. Wysokość odsetek zależy w szczególności od wysokości kwoty głównej oraz innych parametrów: stopy referencyjnej NBP oraz określonej wysokości punktu procentowego. Wysokość odsetek ustawowych przez te parametry może zmieniać się nawet dwa razy do roku, jeśli taka będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Wyróżnia się kilka rodzajów odsetek. Oto kilka z nich:
- Odsetki ustawowe;
- Maksymalne odsetki ustawowe;
- Odsetki za opóźnienie;
- Maksymalne odsetki za opóźnienie;
- Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych, jeżeli dłużnikiem jest podmiot leczniczy;
- Odsetki za opóźnienie w pozostałych przypadkach (gdy dłużnikiem nie jest podmiot leczniczy);
Czym się różnią odsetki ustawowe od odsetek umownych?
Odsetki ustawowe są nazywane inaczej kapitałowymi. Pojawiają się wtedy, gdy strony zobowiązania nie ustaliły możliwości pobierania odsetek umownych. Jeśli wysokość odsetek nie jest określona w inny sposób, odsetki ustawowe nalicza się w wysokości równej stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) i 3,5 punktów procentowych. Odsetki ustawowe pojawiają się w czasie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, ale także mogą w umowach z konsumentami. Naliczanie odsetek umownych obowiązuje wtedy, gdy jedna ze stron opóźnia się z regulowaniem świadczenia pieniężnego wobec drugiej. Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, nawet jeżeli nie poniesie żadnej szkody.
Jak obliczyć wysokość odsetek?
Wysokość odsetek możesz obliczyć samodzielnie, korzystając ze wzoru lub kalkulatora odsetek dostępnego w sieci. Wzór na obliczanie odsetek wygląda następująco:
Kwota zaległości x liczba dni zwłoki x wysokość stawki odsetek ustawowych/365 dni.
Jakie dane dokładnie powinieneś podać? Oto najważniejsze informacje, które powinieneś uwzględnić podczas obliczania odsetek?
- Liczbę dni zwłoki nalicza się od następnego dnia po terminie np. jeśli termin płatności upływał 20 dnia miesiąca, to odsetki nalicza się 21 dnia miesiąca;
- Wysokość odsetek ustawowych nalicza się od dnia, kiedy się należą;
Jeśli chcesz mieć pewność co tego, czy prawidłowo obliczasz je, wykorzystaj system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Po wypełnieniu formularza kwotą główną system będzie przeliczał dla Ciebie wysokość odsetek. Korzystając z niego, zaoszczędzisz czas, który musiałbyś poświęcić na ręczne naliczanie odsetek.
System Vindicat służy do samodzielnego odzyskiwania należności. To narzędzie online, które umożliwia przedsiębiorcom monitorowanie i skuteczne odzyskiwanie należności, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań. Korzystając z niego, nie tylko samodzielnie obliczysz odsetki, ale także wygenerujesz dokumenty niezbędne podczas windykacji online np. pismo o upublicznieniu danych dłużnika, wezwanie do zapłaty czy też pozwy. System Vindicat jest zintegrowany z różnymi systemie księgowości online w Polsce np. Fakturowania, Wfirma, Infakt oraz Ifirma.
Vindicat.pl jest także giełdą długów, która pozycjonuje się naprawdę wysoko w pozycjach Google, widoczność przekłada się na TOP-3. Jako jedyna giełda w Polsce posiada certyfikat UODO – to gwarancja zgodności z prawem oraz bezpieczeństwa.