Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Jak Jan Paweł II Honorowym Obywatelem został

Informacje, 08 listopada 2019 09:32

W porannej audycji Radia Andrychów przeprowadziliśmy dziś rozmowę z Tadeuszem Woźniakiem, burmistrzem Andrychowa w latach 1990 – 2002.
Gość w studiu przypomniał, że 14 listopada 1999 r. delegacja Andrychowa przebywała u papieża Jana Pawła II w Watykanie i wręczyła Ojcu Świętemu akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Andrychów.

Podziel się

Uchwałę o uhonorowaniu Papieża podjęła Rada Miejska 18 czerwca 1998 r. Delegację tworzyli przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Master, burmistrz Tadeusz Woźniak oraz księża prałaci i zarazem ówcześni proboszczowie obu andrychowskich parafii – Józef Jania i nieżyjący już Franciszek Skupień. Pomysł na uhonorowanie Jana Pawła II powstał wcześniej, tuż po uroczystości konsekracji w Watykanie andrychowianina Stanisława Ryłki (1996 r.) na biskupa. Wtedy była okazja do rozmowy andrychowskich pielgrzymów z Janem Pawłem II na trwającej dwie godziny audiencji prywatnej. Goście z Andrychowa byli pod olbrzymim wrażeniem osobowości Papieża. – Zaskoczył nas, że aż tak dużo wiedział o Andrychowie – mówił Tadeusz Woźniak. – Rozpytywał nas o różne sprawy. Mówił na przykład o basenie, na który chodził, a także o zakładach Czeczowiczki (AZPB – dop. jd) i pytał o ten drugi zakład, mając na myśli Wytwórnię Silników Wysokoprężnych. Rozmawiał nie tylko z władzami, ale wszystkimi, którzy uczestniczyli w pielgrzymce. Potem andrychowska grupa uznała (początkowo w luźnych rozmowach), że trzeba Jana Pawła II uhonorować. Jak podkreślał w Radiu Andrychów były burmistrz, nadanie tytułu, to nie była wcale taka prosta sprawa. – To niej jest tak, że podejmiemy uchwałę i sprawa załatwiona – mówił Tadeusz Woźniak. – Trzeba mieć zgody Stolicy Apostolskiej i samego Papieża. Pomogli kardynał Stanisław Ryłko, ówczesny ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy oraz ksiądz Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papież, późniejszy kardynał i ordynariusz Archidiecezji Krakowskiej. Wraz z aktem nadania tytułu delegacja wręczyła Janowi Pawłowi II m.in. klucze do miasta, odlane w odlewni WSW Andoria. Były wykonane dwie sztuki. Lepiej wykonane i pozłocone klucze trafiły do Papieża, a drugie można oglądać w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej.
jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content