Przejdź do treści

Jacek Krupa nowym marszałkiem woj. małopolskiego

Informacje, 09 listopada 2015 14:11

​Jacek Krupa (PO) został wybrany nowym marszałkiem województwa małopolskiego. Taką decyzję podjęli dziś radni sejmiku województwa małopolskiego. Jacek Krupa – w tajnym głosowaniu – zdobył 21 na 39 głosów.

Podziel się

Jacek Krupa, nowy marszałek, był do tej pory członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego. Pochodzi ze Skawiny, jest absolwentem marketingu i zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 1990 – 1998 był burmistrzem Skawiny. Potem przez cztery lata pracował jako wicestarosta krakowski, a od 2002 r. do 2005 . był starostą powiatu krakowskiego. W 2005 r. został wybrany na posła a w 2007 r. zdobył mandat poselski po raz drugi. Był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Od listopada 2011 r. do maja 2012 r. był wiceprezesem Krakowskiego Parku Technologicznego – spółki zarządzającej Specjalną Strefą Ekonomiczną. Od 8 maja 2012 r. członek Zarządu Województwa Małopolskiego –czytamy na stronie małopolskie.pl.

Zmiany w zarządzie województwa są podyktowane zmianami po wyborach do parlamentu. Dotychczasowy marszałek Marek Sowa z powodzeniem ubiegał się o mandat poselski w ostatnich wyborach. W sejmowych ławach zasiądzie również czterech dotychczasowych radnych województwa: Józefa Szczurek – Żelazko, Jan Hamerski, Bogusław Sonik i Jarosław Szlachetka.

Wybory nowego marszałka wywołały sporo kontrowersji. Ostatnia sesja sejmiku WM została przerwana przez radnych PiS, którzy chcieli przeforsować swojego kandydata – Zdzisława Filipa. Koalicja PO-PSL, jaka rządzi w sejmiku, przetrwała jednak polityczną ofensywę opozycji.

Zarząd województwa tworzą obecnie: 
Jacek Krupa – marszałek Małopolski, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz członkowie zarządu Leszek Zegzda i Grzegorz Lipiec.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content