Przejdź do treści

„Izrael. Po andrychowskich śladach…” – opowieści Jadwigi Janus

Kultura, 10 października 2022 08:06

Koło PTTK „Chałupa” w Andrychowie zaprasza na spotkanie w Klubie Podróżnika, które odbędzie się w sali bankietowej Restauracji na Starym Tartaku w Andrychowie we wtorek 18 października o godz. 18.00. Po raz kolejny gościć będziemy Jadwigę Janus. Jej opowieści zaprowadzą nas do Izraela. Tytuł spotkania: „Izrael. Po andrychowskich śladach…”

Nigdy nie chciałam jechać do Izraela. To był kraj, który z różnych powodów mnie do siebie zniechęcał. Gdy zaczęłam odkrywać historię mojego miasta, jego wielokulturowość, poznawać z imienia, nazwiska, profesji, zasług mieszkańców pochodzenia żydowskiego, do Izraela pojechać musiałam. Tam spotkałam się z urodzonymi w Andrychowie: Szymonem, Adamem, Adolfem… Adolf przebywał w gettcie andrychowskim, Adam – w wadowickim, z trzymiesięcznym Szymonem matka uciekła z miasta, na parę dni przed wybuchem drugiej z wojen. Byłam tylko słuchaczem, a ich wojenne historie trudno mi było udźwignąć.

Polska – to ich dzieciństwo. Izrael był ich przyszłością. Od chwili proklamowania przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, 29 XI 1947 r,. brali udział w budowaniu swojej nowej ojczyzny. Nie stąpałam, jak większość polskich turystów, śladami Chrystusa, stąpałam śladami zwykłego człowieka. W domach, na dworcu kolejowym, w domu starców, na plaży… podsłuchiwałam i podglądałam życie, całkiem przypadkiem odkrywając COŚ, co wydało mi się wyróżnikiem izraelskiego państwa i co wzbudziło mój podziw. Państwa, które końcem XIX w. zrodziło się w marzeniach Teodora Herzla i którym to marzeniem potrafił zarażać. Także andrychowskich Żydów.

Jeśli mają Państwo ochotę towarzyszyć mi w podróży po dwóch miejscach połączonych jednym wątkiem, czyli po przedwojennym Andrychowie, oraz po współczesnym Izraelu…

ZAPRASZAM do Klubu Podróżnika!

Jadwiga Janus

Źródło: PTTK „Chałupa”

Podziel się

Audycje radiowe / Posłuchaj więcej

Skip to content