Przejdź do treści

Isny – Andrychów: 25 lat partnerstwa

Informacje, 06 października 2022 18:35

W czwartek (6 października) rozpoczęły się obchody 25-lecia nawiązania partnerskich stosunków Isny i Andrychowa. Delegacja naszej gminy na czele z burmistrzem Tomaszem Żakiem gości w zaprzyjaźnionym niemieckim mieście.

W skład delegacji wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego, lokalnych instytucji i stowarzyszeń. Jest też burmistrz – senior Tadeusz Woźniak, który w imieniu andrychowskich władz umowę ćwierć wieku temu podpisał. Obchody rozpoczęły się od powitania polskiej delegacji w miejscowym ratuszu oraz uroczystej kolacji.

Co ciekawe, jubileuszowe obchody podzielono na dwie części. Pierwsza odbywa się w Isny, bo tam zawarto pierwszą umowę między obu miastami. Drugie porozumienie, którą nazwano kontrasygnatą, podpisano w Andrychowie po kilkunastu miesiącach tj. w 1998 r., dlatego w przyszłym roku będziemy gościć delegację z Isny i nastąpi niejako dokończenie obchodów.

A wszystko zaczęło się od prywatnych kontaktów jeszcze w drugiej połowie w lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Sąsiadem biologa, ekologa i artysty Jana Zielińskiego w Rzykach na jakiś czas został mieszkaniec Isny Helmut Morlok, projektant i budowniczy powstającego wówczas w Oświęcimiu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Panowie się zaprzyjaźnili. Z czasem krąg przyjaciół powiększał się. W tym gronie znalazła się Victoria Doris Graenert, radna z Isny, jedna ze współtwórców partnerstwa, wyróżniona potem temu tytułem Honorowy Obywatel Andrychowa. Z czasem przyjaźń nabierała bardziej instytucjonalnych kształtów. Po stronie polskiej przejęło je Towarzystwo Miłośników Andrychowa z prezesem Aleksandrem Nideckim. A burmistrzowie obu miast Manfred Behrning i Tadeusz Woźniak spotkali się po raz pierwszy w lipcu 1995 roku, gdy ten pierwszy przebywał w naszym kraju i bardzo chciał nawiązać partnerskie kontakty z polskim miastem. I tak też się stało…

jd Fot. Jacek Dyrlaga i Robert Fraś

Podziel się
Skip to content