Przejdź do treści

Inwałdzka Wieczornica

Informacje, 10 listopada 2023 20:45

W tym roku Święto Niepodległości rozpoczęło się w Gminie Andrychów patriotyczną Wieczornicą Niepodległościową, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie. Uroczystości przyświecało zdanie Andrzeja Frycza-Modrzewskiego – Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej Ojczyzny”.

Wieczornicę rozpoczęło wspólne odśpiewanie Pierwszej Brygady i Mazurka Dąbrowskiego. Potem Dyrektor szkoły Michał Kołodziejczyk wygłosił referat historyczny na temat wydarzeń sprzed ponad stu lat, kiedy to w ostatnim okresie Pierwszej Wojny Polacy wielkim wysiłkiem wskrzeszali Rzeczpospolitą.

Po historycznym wykładzie wystąpiła młodzież z recytacjami, muzyką i śpiewem. Były też zainscenizowane scenki, jak choćby lekcja germanizacji, czy rozmowy symbolicznych postaci o polskiej historii. Występy młodzieży nagradzane były gromkimi brawami.

Swój występ miała też Miejska Orkiestra Dęta „ANDROPOL” – najlepsza orkiestra w Małopolsce.

Wieczornica ściągnęła do Inwałdu setki gości, a byli wśród nich parlamentarzyści, radni gminni, powiatowi i wojewódzcy, władze Andrychowa i oczywiście wielu rodziców uczniów, którzy występowali. n

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content