Co to jest FASD? To alkoholowy zespół płodowy, który dotyczy poalkoholowych dzieci ze złożoną niepełnosprawnością. Takie dzieci rodzą się, gdy ich matki w okresie ciąży spożywają alkohol. Picie w tym okresie skutkuje u dzieci uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniami neurologicznymi, opóźnieniem rozwoju fizycznego i psychicznego i zaburzeniami zachowania. Ponadto w ciężkich przypadkach skutkiem jest niedorozwój umysłowy i wszelkie wady rozwojowe.
To zjawisko od lat jest w Polsce problemem społecznym i dotyczy sporej grupy tak dzieci, jak ich matek. Jak rozpoznawać zespół FASD? Jak określać poziom upośledzenia dziecka? Jak radzić sobie z jego wychowaniem? Jak zapobiegać temu zjawisku? Na te i wiele innych pytań odpowiadano dziś na konferencji, a wykładowcami byli dr Teresa Jadczak-Szumiło – psycholog i pedagog, ks. Piotr Leśniak – diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, lekarz dr Tomasz Indyka ze szpitala w Andrychowie i Ewa Duda – specjalistka terapii uzależnień z Bielska-Białej. Były wykłady, a na koniec panel dyskusyjny.
Konferencję przygotowała i otwarła Marta Kajzer, kierowniczka Działu Profilaktyki Środowiskowej w andrychowskim Ośrodku Pomocy Społecznej i zarazem przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Gości, którzy zjechali z kilkunastu gmin Małopolski przywitał Wojciech Polak, zastępca burmistrza Andrychowa.
Konferencja odbyła się dziś – 9 września – w Park Hotel Łysoń w Inwałdzie. n






