Przejdź do treści

Instruktor nauki jazdy po użyciu alkoholu

Informacje, 14 listopada 2022 11:32

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji podczas kontroli drogowej ujawnili, że jeden z instruktorów nauki jazdy z powiatu chrzanowskiego, prowadził zajęcia praktyczne w stanie po użyciu alkoholu.

Do zdarzenia doszło 11 listopada 2022 rano w Oświęcimiu. Na ulicy Zatorskiej w Oświęcimiu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód nauki jazdy marki Hyundai.

Za kierownicą pojazdu siedziała kursantka 18–letnia mieszkanka powiatu chrzanowskiego. Nastolatka została poddana badaniu stanu trzeźwości, które nie wykazało alkoholu. Następnie badaniu stanu trzeźwości został poddany 60–letni instruktor nauki jazdy. Jego badanie wykazało 0,46 promila alkoholu.

Policjanci informując mężczyznę o popełnionym wykroczeniu przerwali praktyczny kurs nauki jazdy. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali instruktorowi prawo jazdy.

Zgodnie z prawem, w przypadku prowadzonej lekcji nauki jazdy, to właśnie instruktor traktowany jest jak kierowca, ponieważ kursant nie ma uprawnień do kierowania. Instruktor bierze odpowiedzialność za kursanta. Dlatego to 60–latek będzie odpowiadał za wykroczenie, którym jest kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

Policjanci sporządzili dokumentację celem dalszych czynności wyjaśniających pod kątem możliwości popełnienia wykroczenia za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kara aresztu o czym zdecyduje Sąd.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się
Skip to content