Przejdź do treści
Reklama

Holenderskie organy w roczyńskiej parafii

Informacje, 15 września 2020 10:18

Jak poinformował nas burmistrz Tomasz Żak, z zaprzyjaźnionej gminy Landgraaf dotarły do parafii w Roczynach organy. To swoisty, oryginalny prezent.

– To wiąże się z trochę smutną sytuacją, bo zamknięty został kościół w Landgraaf – mówił dziś (15 września) burmistrz na antenie Radia Andrychów. – Związku z naszą przyjaźnią między gminami i między Polską i Holandią (obecnie Niderlandami), zaproponowano nam i zapytano, czy nie chcemy takich organów do kościoła w naszej gminie. Decyzja musiała zapaść błyskawicznie i zdecydowałem natychmiast, że bierzemy te organy. Jak podkreślił Tomasz Żak, sprzęt jest w bardzo dobrym stanie, a wart jest mniej więcej 400 – 500 tysięcy złotych. – Myślę, że organy będą jeszcze długo służyć roczyńskiej parafii, a i jak sądzę można organizować koncerty– dodał burmistrz.

Rozmowa z burmistrzem Tomaszem Żakiem

Z kolei, jak powiedział nam proboszcz roczyńskiej parafii ks. Ryszard Matuszek, na razie organy zostały złożone w dolnym kościele. Ich renowację i składanie zaplanowano na przełom października i listopada. – Złożenie tych organów potrwa minimum trzy miesiące – stwierdza ksiądz proboszcz. – Trzeba wymienić te elementy, które się zużywają. Trzeba będzie je też troszeczkę przerobić, bo się nie mieszczą w naszym kościele. Koszt renowacji wyniesie około 100 tysięcy złotych. Zdaniem proboszcza wartość organów może przekraczać pół miliona złotych. Obecnie w kościele w Roczynach znajdują się organy elektroniczne, a te podarowane – piszczałkowe, należą do klasyki kościelnych instrumentów muzycznych. Na zdjęciach prezentujemy organy z kościoła w Landgraafie oraz ich rozładunek w Roczynach.

Rozmowa z ks. proboszczem Ryszardem Matuszkiem

jd, rf Fot. Archiwum

Podziel się
Skip to content