Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Harcerki i harcerze ZHP każdego dnia zmieniają świąt na lepsze

Informacje, 22 lutego 2021 09:25

Ponad 60 milionów skautek i skautów na całym świecie, w tym harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, 22 lutego obchodzą Dzień Myśli Braterskiej.

To data przypominająca młodym ludziom, że są częścią wielkiej, międzynarodowej wspólnoty ludzi, którzy każdego dnia zmieniają świat na lepsze. W tym roku z okazji DMB, a także by podziękować harcerkom i harcerzom za służbę podczas pandemii koronawirusa, odbędzie się koncert orkiestry symfonicznej, którzy przygotowali wolontariusze ZHP.

Dzień Myśli Braterskiej przypada 22 lutego, w rocznicę urodzin Roberta i Olave Baden-Powellów – założycieli skautingu. Ten wyjątkowy dzień obchodzą skautki i skauci na całym świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania, koloru skóry, wyznania czy wieku. To święto jedności, przyjaźni i braterstwa. Przypomina, że mimo różnic, wszystkich łączą te same wartości, chęć rozwoju, pomaganie drugiemu człowiekowi i wpływanie na otaczającą rzeczywistość.

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne jest bycie otwartym na drugiego człowieka, jak potrzebna jest pomoc i troska o lokalną społeczność. Tak właśnie harcerki i harcerze ZHP rozumieją braterstwo, którym dzielą się z innymi, również w trakcie pandemii, robiąc zakupy seniorom, szyjąc maseczki, drukując przyłbice, czy oddając krew. Sprawczość i możliwość wpływania na otaczający nas świat ma dla harcerek i harcerzy ZHP pierwszorzędne znaczenie.

Aby podziękować wszystkim harcerzom i harcerkom ZHP, który włączyli się w akcje pomocowe w trakcie pandemii, Związek Harcerstwa Polskiego organizuje wyjątkowy koncert, w trakcie którego orkiestra symfoniczna wykona najbardziej znane harcerskie i turystyczne piosenki w zupełnie nowych aranżacjach. To wyraz wdzięczności za niesioną pomoc i próba stworzenia wydarzenia, które przypomni harcerkom i harcerzom ZHP chwile spędzone podczas wspólnych ognisk i wieczornych śpiewanek.

Ze względu na obostrzenia, koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Każda osoba będzie mogła obejrzeć jego transmisję na stronach Związku Harcerstwa Polskiego na Facebooku i YouTubie. Wydarzenie jest organizowane przez wolontariuszy i wolontariuszy ZHP. Koncert odbędzie się 27 lutego o godzinie 18:00.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza prawie 90 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest jednym z aktywnych członków-założycieli Światowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 60 mln skautów na całym świecie.

hm. Martyna Kowacka, Rzeczniczka prasowa ZHP
phm. Maja Pawińska, członkini Komendy Hufca ZHP Andrychów ds. promocji i informacji

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content