Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Grant na cyfryzację WCK

Kultura, 17 września 2021 09:41

Narodowe Centrum Kultury zaakceptowało projekt konwersji cyfrowej Wadowickiego Centrum Kultury. WCK otrzyma grant w wysokości 140 000 złotych. To będzie skok technologiczny.

Jeszcze w tym roku sale Muzeum Miejskiego i domu kultury będą dostosowane do realizowania wydarzeń online na profesjonalnym poziomie.

Grant przede wszystkim będzie wykorzystany do ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym, które mają utrudniony dostęp do wydarzeń kulturalnych. W planie jest instalacja tzw. pętli indukcyjnych (urządzenie wspomagające osoby z wadami słuchu) w kasie WCK, w salach wystawienniczych i sali widowiskowej. Zostanie też zainstalowany system do audiodeskrypcji (osoba słabo widząca będzie mogła słuchać opisu wydarzeń na ekranie). Zamontowanie pętli indukcyjnych i pokazy filmów z audiodeskrypcją pozwolą osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku w pełni korzystać z oferty Kina Centrum.

Realizacja projektu pozwoli rozszerzyć zasięg oddziaływania WCK głównie w sieci. Usprawnienia w szczególności odczują osoby z niepełnosprawnościami. Będzie łatwiej skontaktować się z WCK, kupić bilet i uczestniczyć w spektaklach, seansach filmowych czy warsztatach zajęciowych.

Epidemia koronawirusa znacznie ograniczyła liczbę uczestników na zajęciach edukacyjnych i kulturalnych. Centrum nie było dotychczas przygotowane do nowych warunków działania. Dlatego zaistniała potrzeba rozbudowy infrastruktury do profesjonalnego nagrywania zajęć, streamingu treści czy przechowywania nagrań. Zakup tablic interaktywnych, oprogramowania oraz sprzętu do streamingu pozwoli zainteresowanym korzystać z oferty WCK na odległość.

W przypadku zdarzających się ograniczeń w liczbie publiczności, streaming pozwoli na transmisje wydarzeń do innych sal. W tym celu będzie zakupiony nowy rzutnik laserowy i ekran wielkoformatowy czy interaktywna tablica edukacyjna. To uatrakcyjni i ułatwi zajęcia nie tylko młodzieży, ale zwłaszcza studentom Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Grant został przyznany WCK przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Regionalnego i z Funduszu Europejskiego – Polska Cyfrowa.

Źródło: WCK

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Skip to content