Jubileuszowe obchody podzielono na dwie części. W zeszłym roku świętowano w Isny. Pisaliśmy o tym – kliknij tutaj. Drugie porozumienie, które nazwano kontrasygnatą, podpisano w Andrychowie po kilkunastu miesiącach tj. w 1998 r., dlatego gościmy delegację z Isny i nastąpi niejako dokończenie obchodów.
– Mam nadzieję, że Wasz pobyt u nas będzie takim, przeżyciem jak zeszłoroczna wizyta naszej delegacji w Niemczech – przekazał burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.



Wszystko zaczęło się od prywatnych kontaktów jeszcze w drugiej połowie w lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Sąsiadem biologa, ekologa i artysty Jana Zielińskiego w Rzykach na jakiś czas został mieszkaniec Isny Helmut Morlok, projektant i budowniczy powstającego wówczas w Oświęcimiu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Panowie się zaprzyjaźnili. Z czasem krąg przyjaciół powiększał się. W tym gronie znalazła się Victoria Doris Graenert, radna z Isny, jedna ze współtwórców partnerstwa, wyróżniona później tytułem Honorowy Obywatel Andrychowa. Z czasem przyjaźń nabierała bardziej instytucjonalnych kształtów. Po stronie polskiej kontakty przejęło Towarzystwo Miłośników Andrychowa z prezesem Aleksandrem Nideckim. Burmistrzowie obu miast Manfred Behrning i Tadeusz Woźniak spotkali się po raz pierwszy w lipcu 1995 roku. Podczas wizyty w Polsce Manfred Behrning bardzo chciał nawiązać partnerskie kontakty z polskim miastem. I tak też się stało…
rf, jd Fot. Robert Fraś