Przejdź do treści

Gmina Oświęcim. :(Mam cyberPROBLEM:( Gdy sprzedajesz lub kupujesz przez Internet zachowaj wyjątkową ostrożność

Informacje, 10 października 2023 10:39

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji, prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży ponad 18 000 złotych z konta bankowego mieszkanki gminy Oświęcim. Pokrzywdzona została oszukana podczas transakcji sprzedaży za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego.

W piątek (6.10.2023) do oświęcimskiej komendy zgłosiła się 28-letnia mieszkanka gminy Oświęcim, która poinformowała o oszustwie. Z relacji kobiety wynikało, że na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych, wystawiła do sprzedaży wartą kilka tysięcy złotych perukę. Krótko po tym otrzymała wiadomość od osoby chcącej perukę zakupić. W wiadomości oszust wskazał, że zrobił już rezerwację przedmiotu, a płatności chce dokonać za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. W celu prowadzenia dalszej korespondencji związanej z transakcją wymienili się adresami mailowymi.

Następnie pokrzywdzona na skrzynkę elektroniczną otrzymała wiadomość mailową. Jak sądziła z portalu ogłoszeniowego. Wiadomość zawierała link przenoszący ją na stronę portalu, w celu weryfikacji danych związanych z realizacją transakcji sprzedaży. Kobieta zastosowała się do poleceń wpisując dane osobowe wraz z danymi karty kredytowej. Następnie wyświetlił się jej komunikat, że skontaktuje się z nią pracownik portalu w celu dalszej weryfikacji danych. Po kilkunastu minutach zadzwoniła kobieta przedstawiająca się za pracownika portalu ogłoszeniowego, która potwierdziła, że kobieta otrzyma przelew na konto, jednakże musi zaakceptować przelew blik. Kiedy to uczyniła zauważyła, że zamiast otrzymać wpłatę, z jej konta zniknęło ponad 18 tysięcy złotych.

Ważne ostrzeżenie!
Policjanci mając na celu przeciwdziałanie kolejnym tego typu oszustwom, apelują do internautów o wyjątkową ostrożność podczas dokonywania sprzedaży oraz zakupów za pośrednictwem sieci internetowej. Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży lub kupna przekonuje Cię, że by otrzymać lub uregulować płatność masz jedynie kliknąć w podesłany link to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło, login, dane osobowe, dane do karty kredytowej, przerwij transakcję.  W innym przypadku już wkrótce stracisz oszczędności zgromadzone na Twoim koncie.

Działajmy Razem.

Każdy internauta świadomy zagrożenia, może także pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content