Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner

Głośno o Andrychowie

Informacje, 10 czerwca 2021 11:45

Andrychów może być pierwszym polskim miastem, które wybuduje instalację do zgazowania odpadów. NFOŚiGW obiecał 50 milionów dotacji na tę inwestycję. – Tak rozpoczyna się czołówkowy artykuł w dzisiejszym wydaniu ogólnopolskiego Portalu Samorządowego.

Dalej w artykule na Portalu Samorządowym czytamy:

– Andrychów może być wzorcowy w skali kraju – powiedział podczas spotkania z władzami miasta wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska.

Słowa te padły, gdy zapoznał się z planami budowy w Andrychowie zakładu mineralizacji odpadów do produkcji energii.

– Ta inwestycja jest bezpieczna dla środowiska – ocenił z kolei Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – i zadeklarował finansowanie.

O co chodzi? O budowę nowej elektrociepłowni zasilanej gazami pozyskanymi z odpadów. Jak podkreślano podczas spotkania, które z udziałem wiceministra Zyski i przedstawicieli NFOŚiGW odbyło się w Andrychowie, nie będzie to jednak spalarnia.

To ważne, gdyż budowa spalarni na pewno nie może liczyć na dofinansowanie unijne, a i krajowe – w świetle treści dyrektyw – jest dość wątpliwe…

W nowatorskim projekcie chodzi o tzw. pirolizę, czyli gazyfikację odpadów (niskotemperaturowa ich mineralizacja). Pozbywanie się śmieci w takiej instalacji opiera się na tzw. katalitycznym utlenianiu: to ciąg reakcji fizyko-chemicznych bez płomieni, w temperaturze ok. 600 stopni.

Tu można przeczytać całość: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nowe-technologie-w-odpadach-gminy-szukaja-innej-drogi,287702.html

A my przypominamy, że temat ten jest przedmiotem gorących dyskusji w samym Andrychowie. Grupa radnych PiS jest przeciwna tej inwestycji, którą często nazywa się „spalarnią”. Taka dyskusja była też na ostatniej, majowej sesji Rady Miejskiej. Również w Internecie atmosfera podgrzewana jest w takim samym duchu: „spalarni” i zatruwania mieszkańców.

Może dlatego warto spojrzeć na pełną argumentację, również strony rządowej, która wyraziła zdecydowane poparcie (i gotowość dofinansowania) tego projektu. Lub opinie ekologów, co trzeba przyznać – z zastrzeżeniami.

n

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content